Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Je libo batoh z rolety? Upcyklaci se v Česku věnuje čím dál více startupů

3 minuty radosti
Upcyklace baví především mladé tvůrce. Zdroj: Freepik

Vdechnout použitým nebo odpadovým materiálům nový život tak, aby ještě udělaly parádu – do upcyklace se nadšeně vrhají především start-upy či drobní živnostníci. Přibývá i uvědomělých zákazníků.

Své o tom ví například Eva Mauthnerová, která pod značkou Bek•Bek vyrábí batohy ze stínících rolet. „Navrhovala jsem pro jednu olomouckou firmu a uvědomila jsem si, kolik materiálů mi mizí pod rukama. Napadlo mě, kolik zbytečných odpadů musí vznikat ve velkých firmách,“ vzpomíná mladá návrhářka. Když se jí pak takovou firmu podařilo objevit, s nadšením se pustila do vlastní výroby. „Vidím v tom velký smysl, protože mám příležitost tvořit ze zajímavých materiálů, a přitom nevytvářet další odpad,“ odkrývá svou motivaci.

Eva Mauthnerová vyrábí batohy z odřezků stínících rolet Zdroj: bekbek.cz

A jak se k jejím výrobkům staví zákazníci? „Někteří se na neobvyklý materiál z počátku dívají trochu nedůvěřivě. Pak si ale uvědomí, že materiál na rolety musí být lehký, odolný, omyvatelný, a navíc antialergický. A když si vezmou batoh poprvé do ruky, zjistí, že je i poddajný a příjemný na dotek, a pochybnosti zmizí,“ nastiňuje Eva Mauthnerová. Za dobu, po kterou se módě a upcyklaci věnuje, navíc pozoruje pozitivní trend. „Zdá se mi, že lidé začínají doceňovat českou výrobu a čím dál více podporují udržitelné projekty. Zároveň pak lépe rozumí tomu, proč jsou takové výrobky o něco dražší,“ dodává.

Amsterdamský start-up vyrábí boty z použitých žvýkaček. Zdroj: FB Gumshoe Amsterdam

Že je upcyklace v Česku i ve světě stále silnějším fenoménem, potvrzuje také portál Startupjobs. Z těch českých se daří například výrobcům znovupoužitelných nákupních sáčků Saaczech, designérskému duu Nahaku nebo ostravského start-upu Respiro, který upcykluje reklamní bannery, cykloduše či hasičské hadice a vyrábí z nich designové tašky a kabelky. Už čtvrtým rokem funguje také česká módní platforma Tvorbou, na které je k dostání upcyklované oblečení ušité z vyřazených košil nebo bytového textilu.

Ze zahraničních upcyklačních start-upů pak stojí za zmínku třeba amsterdamská firma Gumshoe. Ta vyvíjí a prodává boty z recyklovaných, tedy z vyžvýkaných a vyhozených žvýkaček, a obsadila v této disciplíně celosvětové prvenství.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…