Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet, informoval web Praha.eu. Víte ale, v čem přesně její zásady spočívají? Přinášíme vám 7 tipů, jak žít podle zásad cirkularity.
Vždy, když se v obchodě procházíte nekonečnými uličkami lákavého zboží, které vás nutí k zastavení, měli byste se sami sebe zeptat: „Potřebuji to? Je to pro mě důležité?“ Ušetříte tak životní prostředí i svou peněženku.
Zkuste se zamyslet, kolik jednorázových obalů denně vyhodíte. Dnes se jim totiž zcela vyhnout téměř nedá. V mnoha případech však máte na výběr – při nákupu potravin si třeba ovoce můžete dát místo igelitového pytlíku do síťovky, zeleninu si místo koupě plastových balení navážit do vlastních pytlíčků a všechen nákup sbalit do plátěné tašky. Místo papírového kelímku na kávu můžete mít vlastní termohrnek a pití nosit ve znovupoužitelné lahvi. Výhodou je to, že tyto alternativy déle vydrží, a tudíž i lépe poslouží.
Generování odpadu se zcela nevyhneme, ovšem můžeme ho přinejmenším vytřídit a dát mu tak šanci na opětovné využití. Z běžně tříděných materiálů mají přitom největší recyklační potenciál sklo a kov, které se oproti plastu a papíru dají recyklovat téměř donekonečna. Kontejnery na tříděný odpad navíc dnes najdeme skoro všude.
V Praze plánují zavést takzvaný door to door sběr odpadu. Co to znamená? „Budeme pracovat na systému sběru odpadu ode dveří ke dveřím, kde lidé budou mít možnost třídit více komodit do jedné nádoby. To se bude týkat zejména plastů, nápojových kartonů a kovů, do budoucna nabídneme lidem i třídění gastroodpadů přímo před barákem,“ vysvětlil Vojtěch Vosecký, externí spolupracovník odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy a expert na cirkulární ekonomiku.
Organický odpad do černé popelnice rozhodně nepatří. Na skládkách přitom zabírá i víc než třetinu
celkového objemu a vzhledem k tomu, že tam nemá přístup ke kyslíku, místo správného rozkladu
vylučuje nebezpečné skleníkové plyny. Buď můžete k zlikvidování tohoto smetí použít popelnici určenou na bioodpad, nebo komunitní komposty, které se začínají těšit oblibě zejména ve větších městech. Pokud však nenajdete dostatek nadšenců, kteří by se s vámi do kompostování pustili, můžete si založit kompost v bytě. Domácí kompostéry, které vypadají vesměs jako obyčejné koše na odpadky, vás nejenže zbaví organického odpadu, ale výsledný humus vám poslouží jako hnojivo pro kytky.
Oprýskaný kus nábytku vám může s novým nátěrem nadále dělat radost. Hrneček bez ouška zase může s trochou dekoru posloužit jako květináč. Možností je spousta a téměř vše se dá při troše fantazie znovu využít. Můžete tak produktům jinak odsouzeným k cestě na skládku vdechnout nový život, a navíc tím ušetřit.
Skvělým místem k pořízení věcí z druhé ruky jsou REUSE pointy, které existují v Praze a dalších městech. Fungují na principu zachraňování věcí (především nábytku), které skončily ve sběrných dvorech, ačkoliv mají ještě potenciál někomu posloužit. Momentálně jich je v provozu pět, v následujícím roce další dva přibydou.
V neposlední řadě byste neměli zapomínat na to, co už vlastníte. Ať už jde o nakupování nových věcí, nebo sjíždění bazarů, často se ocitneme v situaci, kdy právě to, co poptáváme, leží nám nebo našim blízkým doma ladem. Nenakupujte tedy nové věci, pokud vám ty staré stále slouží, a nevyhazujte ty staré, pokud ještě mohou plnit svůj účel.
Zdroj: Praha.eu
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…