Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá knihovna 21. století? Na konci labyrintu najdete 3D tiskárnu i laserové řezačky

Foto: Studio Flusser

Knihovny už dávno nejsou jen místnostmi s policemi plných knih. Potvrzuje to i nový projekt školní knihovny založený na principu New Learning v International School of Prague. Zdejší knihovnu v moderním designu vybavenou nejnovějšími technologiemi navrhlo architektonické studio Perspektiv.

Nový prostor reaguje na proměny současného světa a propojuje knihovnu, studovnu a Idea Lab, kde mohou studenti i učitelé prozkoumat například 3D tisk, laserové řezání, výpočetní vyšívání a další vymoženosti. „Ústředním motivem je labyrint ve smyslu hledání cesty a poznání. Rozvržením knihovny je návštěvník vtažen mezi knihy, a může tak jednoduše najít, co hledá, zároveň ale neustále objevuje. Koncept labyrintu provází celé prostory knihovny, od atypických regálů, zákoutí loungových a pracovních ostrůvků, po umělecké dílo Petra Síse doplněné akustickými vlaštovkami odkazující se na jeho knihu Ptačí sněm,“ přiblížila projekt marketingová manažerka architektonického studia Kristýna Boková.

Nový prostor má spojovat knihovnu, studovnu i moderní technologie 21. století. Foto: Studio Flusser

Cílem architektů bylo vytvořit místo, kde spolu mohou lidé a knihy navzájem komunikovat a kde mohou děti rozvíjet svou osobnost. „Zkoumali jsme inovace a fungování knihovny současnosti. Informační doba začíná nad knihami převahovat, a tak jsme se zabývali otázkou, jak zatraktivnit knihy pro mladé čtenáře,“ dodala Boková. Architekti ze studia Perspektiv na projektu spolupracovali také se specialisty na tvorbu knihoven z Velké Británie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…