Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Irsko ocenilo Havla. Po vzoru Ameriky vystaví jeho bustu v parlamentu

V irském parlamentu bude již v březnu odhalena busta Václava Havla na počest jeho zásluh v boji proti komunismu a za lidská práva. Po americkém Kongresu je to tak druhé významné místo, kde se ocitne bronzová busta bývalého českého prezidenta. V budově irského parlamentu se navíc bude jednat o první významnou osobu, která je v jeho prostorách umístěna a zároveň není narozena v Irsku.

Propagátor návrhu na odhalení busty Václava Havla v Dublinu je Bill Shipsey, zakladatel organizace Art for Amnesty, která sdružuje umělce vytvářejících díla, jejichž prodej přispívá například k ochraně lidských práv či na podporu nespravedlivě vězněných. Odpověď na otázku, čím byl pan Shipsey inspirován, je zcela prostá. V polovině listopadu byla totiž k 25. výročí zvolení prvního nekomunistického prezidenta Československa odhalena busta Václava Havla ve washingtonském Kapitolu. Bronzová socha vytvořena českým umělcem Lubomírem Janečkem je nyní umístěna v Hale svobody (Freedom Foyer) v americkém Kongresu. Spolu s ní se zde také nachází podobizny například Winstona Churchilla, Abrahama Lincolna či George Washingtona. Havel je jedním z pouhých čtyř mimoevropských občanů, kterým byla takto projevena úcta za jejich boj za svobodu.

V budově irského parlamentu se ale bude jednat o první významnou osobu, která je v jeho prostorách umístěna a zároveň není narozena v Irsku. Jediným takovým případem je pouze ,,několik fotografií Nelsona Mandely“, zdůrazňuje Shipsey. Ten se také jako člen americké nadace Knihovny Václava Havla snaží zavést síť památečních míst upozorňujících na dílo a zásluhy bývalého českého prezidenta po celém světě. Například začátkem prosince se podílel na odhalení velkoformátového gobelínu na Letišti Václava Havla. Tento artefakt navržený českým umělcem Petrem Sísem bude věnován Nadaci Dagmar a Václava Havlových.

Člen neziskové organizace Amnesty International, Bill Shipsey, se s Havlem setkal osobně, a to v létě roku 2003 v Praze. Také měl tu čest uvítat českého bojovníka za lidská práva v říjnu téhož roku v Dublinu. Dle slov Shipseyho spolu prožili ,,několik nezapomenutelných dní, kdy pili Guinness, sledovali nahrávání songů skupiny U2 a obecně se skvěle bavili s mnoha dalšími spisovateli a umělci v Dublinu“.

To, že je náš český dramatik, spisovatel a první český prezident známý celosvětově dokazují štědré dary a slova mnohých významných umělců, kteří přispěli například na gobelín vystavený na pražském letišti. Mezi jeho obdivovatele patří skupina U2, Sting či Yoko Ono Lennon a další miliony lidí po celém světě.

FOTO: Sochař Lubomír Janeček s bustou Václava Havla, zdroj: isifa.com

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …