Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Solidarita s Ukrajinou je nezměrná. Češi táhnou za jeden provaz

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Tragédie, která Ukrajinu zasáhla, se nedá slovy obsáhnout. Smutnění a strachování se však nikomu nepomůže. Proto je skvělá zpráva, že se Češi podobně jako v době koronaviru vzchopili a začali pomáhat. Pro lepší náladu přinášíme výběr úspěšných aktivit na podporu Ukrajiny. Ať už jde o přejmenování Ruské zmrzlina na Ukrajinskou, nebo o finanční podporu ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

Z Ruské zmrzliny bude nyní Ukrajinská

Retro pochoutku v podobě Ruské zmrzliny znají asi všichni Češi napříč generacemi. Smetanová zmrzlina se dvěma oplatkami si získala naše srdce a je výborným osvěžením zejména v teplých měsících. Nově se však bude jmenovat Ukrajinská zmrzlina.

Výrobce chce tímto krokem vyjádřit solidaritu s Ukrajinou a jejími obyvateli. „Cítíme morální povinnost vymezit se alespoň touto formou proti agresivnímu a nespravedlivému počínání představitelů Ruska a dát jasnou zprávu lidem z Ukrajiny žijícím v České republice či na Slovensku, že na ně myslíme a podporujeme je,“ uvedl vedoucí divize značky Prima, která zmrzlinu vyrábí, Prokop Volf.

Ukrajinská zmrzlina v novém obalu se dostane na trh již na začátku dubna. „Vizuál je již hotový a obaly se vyrábějí,“ potvrdil Volf. Původně Ruská, nově již Ukrajinská zmrzlina se vyrábí v Česku na výrobní lince dovezené z Litvy od roku 1992. Jedná se o zmrzlinu, která je populární především v České republice, na Slovensku, v Litvě, na Ukrajině, v Rusku a v Arménii.

Foto: BidFood

Rádio Ukrajina vysílá už i v Česku

Český Rozhlas neváhal a také se zapojil do pomoci. Přes internetový stream a aplikaci mujRozhlas.cz umožňuje poslech ukrajinského veřejnoprávního rádia. Cílem je přinášet informace o válce Ukrajincům v Česku. Ukrajinský rozhlas vysílá nepřetržitě a posluchačům poskytuje nejaktuálnější a nejpřesnější informace o obraně země. Jeho přenos je přerušen pouze v momentě leteckého poplachu, kdy se novináři musí schovat do krytu.

Český rozhlas zároveň připravuje podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku. Ten má předávat praktické informace lidem, kteří v důsledku války uprchli na naše území.

Podpora ukrajinským studentům

Pro Ukrajince studující na našich školách musí být tento semestr nesmírně náročný, zejména psychicky. MŠMT se jim proto snaží vyjít co nejvíce vstříc. Pomoc ministerstva cílí jak na nově přijaté studenty ke studiu celého studijního programu, tak na studenty přijíždějící na krátkodobé studijní pobyty. V současnosti poskytlo pro tyto účely celkovou částku 150 milionů korun. Na jednoho studenta může z tohoto programu získat vysoká škola až 150 tisíc korun pro tento nebo příští akademický rok.

„O poskytnutí této podpory jsme rozhodli okamžitě v reakci na nastalou situaci na Ukrajině. Peníze budou určeny například pro studenty obávající se pokračovat ve studiu za současné situace na Ukrajině, ale také těm, kterým bylo tamní studium znemožněno,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík. Finance může vysoká škola využít, kromě samotného zajištění studia, například na pokrytí stipendia či dalších služeb souvisejících se studiem. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z MŠMT, iRozhlasu a BidFood

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…