Máte rádi přírodu? Pak neváhejte a vyrazte do Prahy na Dívčí hrady, kde jsou v těchto dnech k vidění desítky motýlů vičencových. Tento druh teplomilného hmyzu přitom před 16 lety v hlavním městě vyhynul. Zásluhou entomologů z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze se však podařilo jeho populaci obnovit.
Modrásek vičencový se přitom ještě ve druhé polovině minulého století v teplejších oblastech Česka běžně vyskytoval. V současnosti ale patří mezi druhy, kterým hrozí ve volné přírodě vyhynutí. Ke svému životu jsou pro něj nezbytné prohřáté trávníky se zastoupením bobovitých bylin vičence ligrusu či vičence písečného. Ty slouží jeho housenkám jako živné rostliny.
V Praze vyhynul modrásek vičencový v roce 2004. V roce 2017 entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU založili s podporou pražského magistrátu na bývalé orné půdě na Dívčích hradech plochy příhodné pro život těchto motýlů. První modrásky vičencové na ně vysadili v roce 2018.
Jejich množství úspěšně roste, v minulém roce se jednalo o stovky jedinců. V péči o lokalitu, kde modrásci žijí, budou entomologové pokračovat letos a příští rok. Chtějí získat informace nutné pro další ochranu tohoto výjimečného motýla nejenom v Praze, ale především v posledních místech jeho přirozeného výskytu v Českém středohoří a na jižní Moravě.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…