Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

David Michie: Ke štěstí nepotřebujeme, aby nás někdo další miloval

Zdroj fotografie: davidmichie.com

K Davidovi Michiemu jakoby budhismus bytostně patřil. Ačkoliv je po tatínkovi Skot a dětství prožil v Africe. Stačí, když vstoupí do místnosti a prostor zalije taková příjemná pohoda. Někdo by řekl aura. David Michie vyzařuje klid, vyrovnanost, smířlivost, laskavost. Stejně jako při čtení jeho knih vás obklopí harmonie a atmosféra porozumění.

Proč jste se rozhodl napsat knihu Dalajlámova kočka? Co bylo vaší motivací?

Před tím jsem napsal několik knih o meditaci nebeletristického charakteru. Ale pak jsem zjistil, že je mnoho lidí, kteří v knihkupectví do sekce nebeletristické literatury prostě nejdou. Důvodem je, že se chtějí o víkendu nebo večer po práci bavit, nechtějí číst další non-fiction literaturu. Takže jsem přemýšlel, jak se k lidem, které meditace zajímá, ale čtou raději beletrii, dostat. Jak pro ně zabalit téma do zábavnějšího obalu. Ve stejném čase jsem se dozvěděl, že Dalajláma měl kdysi dávno kočku. Jaký asi fascinující život kočka vedla? Jak skvělé by bylo, kdyby tato kočka uměla mluvit? A tak vznikl nápad na Dalajlámovu kočku.

Setkal jste se s Dalajlámou osobně?

Ano, navštívil Austrálii asi před osmi lety a měl jsem tu čest strávit s ním nějaký čas. Bylo to velice příjemné. Nejlepší věcí na budhismu nejsou jen jeho myšlenky, ale živoucí tradice. Na světě je mnoho budhistických mistrů. Vidíte je chodit a mluvit a vidíte, jaké výsledky přináší praktikování budhismu.

Jak velkou roli hraje v budhismu právě meditace?

Meditace je srdcí budhismu. Budhismus je transformace psychologie, uvědomění si naší podstaty, dosahování cílů. A to je nemožné bez poznání mysli. To získáte jenom meditací. Můžete číst knížky, znát teorii, ale meditace je tím poznáním.

297863_463107740401137_2085792488_n

Co byste  mi poradil, když chci s meditacemi začít?

Vyzkoušet šestitýdenní výzvu. Meditovat deset minut každý den, ideálně ráno. Pokud to myslíte vážně, šest týdnů poctivě meditujte. Když to nebude fungovat, můžete si říct, zkusila jsem to, ale nezabralo to. V mých knihách je mnoho tipů, například, že byste si měli najít učitele, stejně jako pro hraní na klavír.  Zkusit si najít nějakou skupinu lidí, která dělá to samé, přijmout výzvu a nebýt na sebe přísný, pokud na den nebo dva vynecháte. To není konec světa. Prostě zkoušejte dál. Za šest týdnů zjistíte, jestli to funguje nebo ne.

Jóga a meditace jsou v dnešní době velmi populární. Proč tomu tak je?

Je to asi reakce na materiální svět, ve kterém žijeme. Lidé hledají cesty, jak objevit, že v životě je víc než jen materiálno. Snaží se najít cestu, jak z toho ven.  A já je v tom podporuji.

„Když chcete být šťastní, musíte dát štěstí jiným.“

V knize Dalajlámova kočka píšete, že chcete, aby lidé okusili lásku a štěstí. Jak šťastný jste v životě vy sám a jak na svém štěstí pracujete?

To je složitá otázka. V první řadě musíme zjistit, jaká je naše povaha, to je první krok. Poznat naši mysl a uvědomit si, že je plná soucitu a lásky. Přirozené je toužit po štěstí a netrpět. Většinu času je náš přirozený stav mysli zakrytý množstvím myšlenek. Slova, počty, přemýšlení o minulosti. Ale když se nám podaří odkrýt pravou povahu naší mysli, je to moment poznání. Tento pocit se pojí s tím, že si přejeme štěstí i pro druhé. A meditace nám pomáhá, abychom tento pocit přenesli do skutečného života. To je svaté tajemství. Spočívá v poznání, že když chcete být šťastní, musíte dát štěstí jiným.

Kdybyste mohl na tomto světě změnit jednu věc k lepšímu, co by to bylo?

Všechny problémy světa vychází z myšlení lidí, to je původní zdroj. Kdyby každý jeden člověk na planetě věřil, že být šťastný znamená dělat jiné šťastnými, problémy by skončily. Ale protože lidé myslí, že štěstí se odvíjí od materiálního bohatství, tvoří to problémy.

Máte vy nějaké vlastní cíle, čeho byste chtěl dosáhnout?

Jako budhista bych chtěl dospět k osvícení, k dobru všech bytostí. Když začnete, nejste si jistí, co to je, jestli k tomu můžete dojít. Ale čím víc se tomu věnujete, tím víc věříte, že je to vlastně cíl, kterého dosáhnout můžete, protože vidíte, že i jiní můžou. Zabere to celý život, ale co je lepším cílem? Nic dalšího. Můžete mít za cíl být boháčem, ale co z toho? Znám milionáře, kteří nejsou šťastní. Já jsem. Osvícení a dobro všech je mým cílem, rozhodl jsem se pro něj.

621489_466020343443210_1043813452_o

 

Medailonek:

David Michie je australský spisovatel, autor detektivek a knih o buddhismu. Narodil se v Zimbabwe, studoval na Rhodesově univerzitě v jihoafrickém Grahamstownu, deset let žil v Londýně. Dlouhodobě se zajímá o budhismus a budhistické meditační techniky. Působí jako instruktor meditace. Jeho učiteli jsou Les Sheehy, geše Thubten Loden a tulku Rinpočhe Zasep. Je ženatý, se svou rodinou žije v australském Perthu. Je milovníkem koček.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…