Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Daruj pecku – vypěstuj strom. Pomůže sdružení Pecky z Moravy

2 minuty radosti
Stromy se vysazují na zdarma zapůjčených pozemcích. Zdroj fotografie: Archiv Pecek z Moravy

Pecka. Konec i začátek. Pro někoho jen odpad k vyhození. Pro někoho zárodek, ze kterého může vyrůst strom. Sdružení Pecky z Moravy si vybraly druhou variantu a věnují se vysazování stromů z pecek. Jak sami říkají – zemi i nám pro radost.

U vzniku projektu stála v roce 2018 Tereza Kutínová: „Myšlenka ovocných stromů a jejich množení je mi blízká odmalička díky mému tatínkovi, který je mimo jiné vášnivý sadař a pěstuje si vlastní stromky ze semínek. S možností takto přispět naší krajině se mi to propojilo v roce 2018, kdy jsem si uvědomila, že nejen lesy, ale i pole potřebují stromy.“

Pěstování z pecek podle zakladatelky provází řada mýtů. Zdroj fotografie: Pecky z Moravy

Sdružení se proto rozhodlo sázet pecky ovocných stromů a vrátit tak původní stromy do krajiny. Zároveň tím chtějí přispět v boji proti suchu. „Strom v krajině má mnoho pozitiv – například přírodní klimatizace, zpevnění půdy, potrava a úkryt pro hmyz a ptáky. Může tak napomoci zmírnění dopadů sucha na půdu i živočichy. A ovocný strom má ještě bonus jedlých plodů pro lidi i pro zvířata,“ vyjmenovává Kutínová. Pěstování z pecek je podle ní jednoduché, i když pro řadu lidí stále poměrně
neznámé.

A jak vypadá praxe? Samotné pecky získává sdružení od široké veřejnosti, sběrná místa jsou v Brně a Vyškově. Pecky pak s pomocí dobrvolníků sází na pozemcích, které má zdarma zapůjčené. Po dvou letech, což bude letos poprvé, skupina stromečky rozdá pro výsadbu do krajiny a kruh se tím pomyslně uzavírá. „Věříme, že sázet stromy má smysl, tak chceme jejich výsadbě napomoci aspoň tak, že poskytneme stromky zdarma. Je lepší, když si je pak sami vysadí místní, kteří kolem nich budou pravidelně chodit a můžou je opečovávat,“ uzavírá zakladatelka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…