Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dánsko zavedlo ve školách hodiny empatie

Zdroj fotografií: Pixabay; Dollarphotoclub

Děti ve školách tráví většinu času, a právě vzdělávací instituce je zásadně formují a ovlivňují. Kromě dobrých znalostí matematiky, přírodopisu nebo dějepisu je důležitá také kvalita mezilidských vztahů. Malí Dánové na nich už mohou pracovat ve speciálním předmětu – hodinách empatie.

Žáci ve věku od šesti do šestnácti let nově absolvují jednu hodinu empatie týdně. Jedná se o prostor, kde mezi sebou mohou děti hovořit o svých pocitech a problémech. Cílem je umožnit, aby si studenti se svými blízkými lépe rozuměli a nebáli se promluvit o problémech, které je tíží. Když dítě mluví o tom, co má na srdci, ostatní spolužáci ho poslouchají a spolu s učitelem se snaží pomoct najít řešení.

Děti si tak prohlubují hladinu empatie, navíc při řešení používají kreativitu. Učí se přitom důvěřovat ostatním lidem a otevřít se jim. Kromě toho si uvědomí, že každý člověk čelí strachu a nejrůznějším problémům. Zjišťují však taky, že každá situace má řešení a že v ní nejsou sami. Mimo to si budují sebedůvěru a schopnost zvládat náročné okamžiky.

Podle výzkumů patří Dánové mezi nejšťastnější lidi na světě. Možná je to i tím, že si uvědomují, jak důležitou roli zastávají mezilidské vztahy v životě člověka.

Zdroj: Nadhled.info

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Titul nejlepšího stylu piva roku získalo polské Grodziskie piwo, Češi jsou pátí

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…