Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bytové doplňky vyrobené včelami? Český umělec netradičně přispívá k jejich záchraně

Beehive představuje první produkt vyrobený přímo včelami. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Med nebo propolis známe všichni. Umíte si ale představit, že vám přímo včely vyrobí lampu? O tom, že je to možné, vás přesvědčí český architekt a umělec Eduard Seibert. Pod projektem Beehive vyrábí za pomoci okřídlených pomocnic originální svítidla. Projekt má nejen potěšit majitele jedinečných designových kousků, ale i pomoci k záchraně vymírajících včelstev.

Eduard Seibert se o včely začal zajímat neplánovaně. Když během studií zkoumal možnosti 3D tisku z vosku, zjistil, že nejlepší inspirací budou právě okřídlené stavitelky. O jejich metody se proto začal blíže zajímat.

Stavba svítidel vychází z léty osvědčeného postupu včelařů, mladý architekt ho ale převrátil. „Včelaři se snaží, aby včely stavěly svoje dílo rovně a vkládají tak včelám do úlu rámečky, ve kterých je tzv. mezistěna. Ta se dá si představit jako tenký voskový arch s předtištěnými šeestiúhelníky. Včely následně na tomto archu, který je rovný, stavějí svoji plástev a jejich výsledek je tak také rovný. Já tento arch, podobně jako origami, složil do tvaru svítidla a včely místo na rovném archu použijí tvar, který jsem jim vytvořil,“ vysvětluje Seibert. Na jednom svítidle podle něj pracují stovky až tisíce včel, žádný z výrobků při tom není úplně stejný.

Na jednom svítidle pracují i tisíce včel. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Při práci spolupracuje mladý umělec s českými včelaři. Chce jim mimo jiné ukázat další možnosti využití včelstev a zvýšit ekonomický potenciál a udržitelnost odvětví. Letos si navíc pořídil i vlastní úly. „Mám možnost se včelám naučit více rozumět a také vlastní prostor pro vývoj dalších tvarů. Letos na podzim bych rád začal s výsadbou kvetoucích stromů a keřů, které by měly vytvořit prostředí vhodné pro včely,“ vysvětluje.

Voskové stavby včely tvoří pouze zhruba dva měsíce. Poté je designér vybaví žárovkou a závěsným systémem. Momentálně má čerstvou dávku svítidel kompletně dostavěnou. Zájemci si je už brzy budou mít možnost koupit přes platformu HitHit nebo si je osobně prohlédnout v showroomu v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Turecko se nyní jmenuje Türkiye: Jaké další země prošly změnou názvu?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…