Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bytové doplňky vyrobené včelami? Český umělec netradičně přispívá k jejich záchraně

Beehive představuje první produkt vyrobený přímo včelami. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Med nebo propolis známe všichni. Umíte si ale představit, že vám přímo včely vyrobí lampu? O tom, že je to možné, vás přesvědčí český architekt a umělec Eduard Seibert. Pod projektem Beehive vyrábí za pomoci okřídlených pomocnic originální svítidla. Projekt má nejen potěšit majitele jedinečných designových kousků, ale i pomoci k záchraně vymírajících včelstev.

Eduard Seibert se o včely začal zajímat neplánovaně. Když během studií zkoumal možnosti 3D tisku z vosku, zjistil, že nejlepší inspirací budou právě okřídlené stavitelky. O jejich metody se proto začal blíže zajímat.

Stavba svítidel vychází z léty osvědčeného postupu včelařů, mladý architekt ho ale převrátil. „Včelaři se snaží, aby včely stavěly svoje dílo rovně a vkládají tak včelám do úlu rámečky, ve kterých je tzv. mezistěna. Ta se dá si představit jako tenký voskový arch s předtištěnými šeestiúhelníky. Včely následně na tomto archu, který je rovný, stavějí svoji plástev a jejich výsledek je tak také rovný. Já tento arch, podobně jako origami, složil do tvaru svítidla a včely místo na rovném archu použijí tvar, který jsem jim vytvořil,“ vysvětluje Seibert. Na jednom svítidle podle něj pracují stovky až tisíce včel, žádný z výrobků při tom není úplně stejný.

Na jednom svítidle pracují i tisíce včel. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Při práci spolupracuje mladý umělec s českými včelaři. Chce jim mimo jiné ukázat další možnosti využití včelstev a zvýšit ekonomický potenciál a udržitelnost odvětví. Letos si navíc pořídil i vlastní úly. „Mám možnost se včelám naučit více rozumět a také vlastní prostor pro vývoj dalších tvarů. Letos na podzim bych rád začal s výsadbou kvetoucích stromů a keřů, které by měly vytvořit prostředí vhodné pro včely,“ vysvětluje.

Voskové stavby včely tvoří pouze zhruba dva měsíce. Poté je designér vybaví žárovkou a závěsným systémem. Momentálně má čerstvou dávku svítidel kompletně dostavěnou. Zájemci si je už brzy budou mít možnost koupit přes platformu HitHit nebo si je osobně prohlédnout v showroomu v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Proběhl 26. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův Long

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…