Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bytové doplňky vyrobené včelami? Český umělec netradičně přispívá k jejich záchraně

Beehive představuje první produkt vyrobený přímo včelami. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Med nebo propolis známe všichni. Umíte si ale představit, že vám přímo včely vyrobí lampu? O tom, že je to možné, vás přesvědčí český architekt a umělec Eduard Seibert. Pod projektem Beehive vyrábí za pomoci okřídlených pomocnic originální svítidla. Projekt má nejen potěšit majitele jedinečných designových kousků, ale i pomoci k záchraně vymírajících včelstev.

Eduard Seibert se o včely začal zajímat neplánovaně. Když během studií zkoumal možnosti 3D tisku z vosku, zjistil, že nejlepší inspirací budou právě okřídlené stavitelky. O jejich metody se proto začal blíže zajímat.

Stavba svítidel vychází z léty osvědčeného postupu včelařů, mladý architekt ho ale převrátil. „Včelaři se snaží, aby včely stavěly svoje dílo rovně a vkládají tak včelám do úlu rámečky, ve kterých je tzv. mezistěna. Ta se dá si představit jako tenký voskový arch s předtištěnými šeestiúhelníky. Včely následně na tomto archu, který je rovný, stavějí svoji plástev a jejich výsledek je tak také rovný. Já tento arch, podobně jako origami, složil do tvaru svítidla a včely místo na rovném archu použijí tvar, který jsem jim vytvořil,“ vysvětluje Seibert. Na jednom svítidle podle něj pracují stovky až tisíce včel, žádný z výrobků při tom není úplně stejný.

Na jednom svítidle pracují i tisíce včel. Foto: se svolením Eduarda Seiberta

Při práci spolupracuje mladý umělec s českými včelaři. Chce jim mimo jiné ukázat další možnosti využití včelstev a zvýšit ekonomický potenciál a udržitelnost odvětví. Letos si navíc pořídil i vlastní úly. „Mám možnost se včelám naučit více rozumět a také vlastní prostor pro vývoj dalších tvarů. Letos na podzim bych rád začal s výsadbou kvetoucích stromů a keřů, které by měly vytvořit prostředí vhodné pro včely,“ vysvětluje.

Voskové stavby včely tvoří pouze zhruba dva měsíce. Poté je designér vybaví žárovkou a závěsným systémem. Momentálně má čerstvou dávku svítidel kompletně dostavěnou. Zájemci si je už brzy budou mít možnost koupit přes platformu HitHit nebo si je osobně prohlédnout v showroomu v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…