Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Beton propouštějící světlo a speciální probiotika. Evropská komise ocenila české projekty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Dva české nápady ocenila komise odborníků v letošní první výzvě SME Instrument. Ten patří k největším programům EU pro podporu malých a středních podniků s inovativním produktem. Mezi velkým množstvím přihlášených uspěly dvě české firmy. První se zabývá vývojem a výrobou betonových prvků, které propouští světlo. Druhá oceněná firma se zaměřuje na výzkum a vývoj probiotik pro nemocné. Obě firmy mohou čerpat příspěvek až 50 tisíc eur i získat cenné rady od špičkových odborníků.

Ve výzvě SME Instrument uspěly dva české projekty. Prvních z nich je světlo propouštějící beton, který mohou stavaři a designéři využít v místnostech jako dělící příčku. Místnost pak může být plná světla. Jedná se o novou technologii, kterou si majitelé nechali patentovat. Druhý projekt vznikl pod firmou, která vyvíjí probiotika se zvláštním důrazem na onkologické pacienty. Ti se dle ředitele podniku Petra Ryšávky často setkávají se závažnými střevními potížemi. Jejich technologie může napomoci ochránit střevní sliznici, aby se u nich redukovala rizika otravy.

Oběma firmám pomohlo s přípravou projektů Jihomoravské inovační centrum. Program SME Instrument využívají firmy, které mají méně než 250 zaměstnanců a roční obrat pod 50 milionů eur. Z letos přihlášených 2 009 projektů uspělo u komise 12 procent z nich. Začít využívat finanční příspěvek a další nabídnutou pomoc mohou vybrané firmy již od letošního června.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…