Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Beton propouštějící světlo a speciální probiotika. Evropská komise ocenila české projekty

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Dva české nápady ocenila komise odborníků v letošní první výzvě SME Instrument. Ten patří k největším programům EU pro podporu malých a středních podniků s inovativním produktem. Mezi velkým množstvím přihlášených uspěly dvě české firmy. První se zabývá vývojem a výrobou betonových prvků, které propouští světlo. Druhá oceněná firma se zaměřuje na výzkum a vývoj probiotik pro nemocné. Obě firmy mohou čerpat příspěvek až 50 tisíc eur i získat cenné rady od špičkových odborníků.

Ve výzvě SME Instrument uspěly dva české projekty. Prvních z nich je světlo propouštějící beton, který mohou stavaři a designéři využít v místnostech jako dělící příčku. Místnost pak může být plná světla. Jedná se o novou technologii, kterou si majitelé nechali patentovat. Druhý projekt vznikl pod firmou, která vyvíjí probiotika se zvláštním důrazem na onkologické pacienty. Ti se dle ředitele podniku Petra Ryšávky často setkávají se závažnými střevními potížemi. Jejich technologie může napomoci ochránit střevní sliznici, aby se u nich redukovala rizika otravy.

Oběma firmám pomohlo s přípravou projektů Jihomoravské inovační centrum. Program SME Instrument využívají firmy, které mají méně než 250 zaměstnanců a roční obrat pod 50 milionů eur. Z letos přihlášených 2 009 projektů uspělo u komise 12 procent z nich. Začít využívat finanční příspěvek a další nabídnutou pomoc mohou vybrané firmy již od letošního června.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.