Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přelomová aplikace studenta VUT. Vytvoří nahrávku libovolného textu v češtině i světových jazycích

Ilustrační foto: Freepik

Zvuková podoba není populární pouze u audioknih. Hlasový doprovod nachází čím dál častěji využití také v instruktážních videích k výrobkům nebo v muzejních programech. Nástroj Hlasem.com snadno vytvoří zvukovou nahrávku libovolného textu v několika jazycích.

Šimon Bařák původně studoval grafický design a ve volném čase se učil programovat formou samostudia. Bakalářská práce ho však přivedla k syntéze humanitních věd a moderních technologií prostřednictvím využití umělé inteligence k lidskému přednesu tak, aby nezněl strojově. „Velký potenciál vidím v prototypování videí, ať už jde o vysvětlující video, návod, audioprůvodce pro muzeum nebo vícejazyčný tutorial. Takhle si tvůrce může text napsat, poslechnout a až poté udělat finální video, protože bude vědět, jak text zní,“ vysvětluje čerstvý absolvent VUT.

Ilustrační foto: Pixabay

Potenciál vidí také u audioknih. Díky aplikaci bude možné do zvukové podoby převést i knihy, na jejichž profesionální zpracování nejsou kvůli jejich vysoké odbornosti nebo úzkému zaměření peníze. Své poznámky by si do audiopodoby mohli převést také studenti nebo vědci, kteří preferují poslech před četbou psaného textu. V neposlední řadě může technologie sloužit pro převod webových stránek do namluvené verze pro nevidomé.

Hlasem.com si můžete zdarma vyzkoušet v beta verzi přímo na internetu. Navíc tím pomůžete dalšímu vylepšení technologie, která svým užíváním získává důležitou zpětnou vazbu.

Zdroj: VUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…