Student kybernetiky na Západočeské univerzitě v Plzni Lukáš Picek vytvořil aplikaci na rozpoznávání jedovatých hadů. Program dokáže z fotografie poznat na 800 druhů nebezpečných hadů pomocí umělé inteligence. Aplikace tak může zachraňovat životy.
Doktorand systém vytvořil na zakázku ženevského Institute of Global Health. „Software je určen především pro záchranné složky a lékaře, kteří jej mohou využít při identifikaci konkrétního druhu hada a zajištění správného protijedu,“ vysvětlil Lukáš Picek. Aplikaci chce nicméně zpřístupnit i laické veřejnosti.
Lukáš Picek je spoluautorem aplikace na rozeznávání hub SvampeAtlas a aplikace, která dokáže identifikovat rez pšeničnou a pomoci tak zabránit jejímu šíření na úrodě. V minulosti také zvítězil v soutěži Microsoftu s programem na rozeznávání zvířat z fotopastí v Tanzanii. Momentálně pracuje například na systému kontroly vzniku a zániku korálových útesů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…