Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Ilustrační foto: Freepik

Brýle ani kontaktní čočky již nebudou potřebovat lidé, jejichž zrak se zhoršuje v důsledku stárnutí. Na trh jdou nové kapky, které jako jediné na světě neinvazivně léčí takzvanou stařeckou vetchozrakost. Lék je zatím dostupný pouze na půdě USA.

Presbyopie, dříve známá také jako stařecká vetchozrakost, je běžná porucha zraku postihující zhruba polovinu populace starší čtyřiceti let. Jedná se o omezení schopnosti zaostřit na blízké předměty v důsledku tvrdnutí čočky oka. Společnost Allergan nyní přišla s lékem zvaným VUITY, který si s poruchou poradí i bez nutnosti nošení brýlí či podstoupení operace.

Mnoho Američanů s presbyopií závisí na čtecích brýlích či neustálém zvětšování textu na obrazovce, aby viděli. Jako optometristka s touto poruchou jsem osobně i profesionálně nadšená, že mohu kapky vyzkoušet a nabídnout je svým pacientům se zhoršeným zrakem,“ uvedla Selina McGee z Americké akademie optometrie.

Kapky obsahují látku pilokarpin, která je běžně využívaná pro léčbu zraku. Pilokarpin se rychle přizpůsobuje pH v oku pacienta a využívá přirozenou schopnost oka zúžit zornici. Hlavní výhodou léku je kromě léčby dalekozrakosti také fakt, že nijak neovlivňuje vidění pacienta na dálku.

Zdroj: Abbvie, Multivu

Související články

Zaručeně zlepší den

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…