Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Ilustrační foto: Freepik

Brýle ani kontaktní čočky již nebudou potřebovat lidé, jejichž zrak se zhoršuje v důsledku stárnutí. Na trh jdou nové kapky, které jako jediné na světě neinvazivně léčí takzvanou stařeckou vetchozrakost. Lék je zatím dostupný pouze na půdě USA.

Presbyopie, dříve známá také jako stařecká vetchozrakost, je běžná porucha zraku postihující zhruba polovinu populace starší čtyřiceti let. Jedná se o omezení schopnosti zaostřit na blízké předměty v důsledku tvrdnutí čočky oka. Společnost Allergan nyní přišla s lékem zvaným VUITY, který si s poruchou poradí i bez nutnosti nošení brýlí či podstoupení operace.

Mnoho Američanů s presbyopií závisí na čtecích brýlích či neustálém zvětšování textu na obrazovce, aby viděli. Jako optometristka s touto poruchou jsem osobně i profesionálně nadšená, že mohu kapky vyzkoušet a nabídnout je svým pacientům se zhoršeným zrakem,“ uvedla Selina McGee z Americké akademie optometrie.

Kapky obsahují látku pilokarpin, která je běžně využívaná pro léčbu zraku. Pilokarpin se rychle přizpůsobuje pH v oku pacienta a využívá přirozenou schopnost oka zúžit zornici. Hlavní výhodou léku je kromě léčby dalekozrakosti také fakt, že nijak neovlivňuje vidění pacienta na dálku.

Zdroj: Abbvie, Multivu

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Optimismus není vždy jediným správným řešením. Proč je dobré cítit se občas rozmrzelý?

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

Nikdy předtím vidění mikrobi z Arktidy by mohli pomoci při hledání života na Marsu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…