Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Každý člověk je zodpovědný za své zdraví. Může je ovlivnit dostatkem pohybu, spánku, ale i stravou. K zodpovědnosti a samostatnosti v této oblasti jsou ve Finsku vedeni odmala. Systém severské země teď převzala Masarykova základní škola v Tanvaldu. Informoval o tom server iRozhlas.

Žáci prvního stupně se v Tanvaldu učí přemýšlet o zdravé stravě a šetření potravinami. Pomáhá jim s tím nová samoobslužná jídelna, kdy si děti samy vyberou, na co mají chuť. V průběhu týdne si navíc vybarvují kolečka označující různé druhy potravin na kartě. Pomocí tohoto systému si hlídají vyváženost stravy. Nejen že se tedy děti naučí sledovat, co konzumují a v jaké míře, ale také získávají dovednost neplýtvat jídlem. Jedná se přitom o výuku hrou. „Bylo to tak běžné ve školních jídelnách: pamatujeme si časy, kdy stál učitel a vracel děti, aby dojedly všechno, se slovy, ať se neplýtvá. A tady na to děti přicházejí samy, opravdu si to sledují, kolik za ten den vrátily jídla, co by si za to mohly nakoupit, nebo kolik obědů bylo navíc,“ popsala ředitelka školy Jana Duňková.

Malé děti nemají problém se samy obsloužit, škola přitom šetří nejen na jídle, ale i personálu. „Když se podívám na klasickou jídelnu, tak na nějakých 500 až 600 jídel je osm devět lidí, z toho jsou dva na mycí lince. Při použití tohoto samoobslužného modelu nebo modelu, kde děti talíře vytřídí samy, potřebujete člověka jen jednoho. Velkou část práce udělá dítě samo,“ vysvětlil Michal Debrecéni, generální ředitel firmy Scolarest, která stravování dětí ve škole zajišťuje.

Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…