Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Žádné udržování ohně a žvýkání kůží. Historici vyvrací mýty o pravěkých ženách

Ilustrační foto: Depositphotos

Pravěké ženy nebyly podřadnými členy společnosti s úkolem rodit děti a udržovat oheň, jak jsme se dosud domnívali. Historické nálezy ukazují, že tehdejší společnost nedělala mezi pohlavími rozdíl. Muži a ženy se vzájemně respektovali a zastávali stejné role.

Studie koster, hrobů, umění a etnografie z období mladého a pozdního paleolitu ukazují, že ženy běžně lovily velkou i malou zvěř, rybařily a věnovaly se umění. Vědci například objevili řadu hrobů žen, které byly obklopené zbraněmi a loveckými nástroji, což je jasným důkazem, že se na lovu podílely. Na lov se podle historiků ženy vydávaly s dítětem připevněným na zádech, aby měly volné ruce.

Některé ženy byly dokonce pohřbívány v obložení artefakty a různými ozdobami, což značí jejich vysoký společenský status. Mýty obklopující pravěké ženy udává na pravou míru nová kniha a dokumentární snímek s názvem Lady Sapiens: The Woman in Prehistory.

Zdroj: The Guardian, Goodnewsnetwork

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Snímky z Hubbleova teleskopu ukazují hvězdu pouhých osm hodin poté, co se stala supernovou

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…