Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Thajsko bojuje za záchranu korálů. Vyzývá k pečlivější volbě opalovacího krému

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Thajsko, země s nekonečnými písečnými plážemi a neustálým přílivem turistů z celého světa, nově prosazuje koupání ohleduplné vůči přírodě. Na svém území proto zakázalo používání komerčních opalovacích krémů, které ničí populární korálové útesy.

Nařízení chránící thajskou přírodu je platné od začátku srpna. Na plážích, které jsou součástí mořských národních parků, tak lidé nově nesmí používat krémy obsahující látky, jako je oxybenzon, ethylhexyl metoxycinamát nebo butylparaben. Tyto složky slouží jako filtry, které napomáhají ochraně pokožky před UV zářením, nebo jako konzervační látky. Problém však spočívá v tom, že ubližují přírodě. Jako ochranu proti slunci je proto možné použít přírodní alternativy, které jsou vůči životnímu prostředí ohleduplnější. Narušitelům nařízení hrozí pokuta 100 tisíc bátů, což je asi 64 800 korun.

Přírodní opalovací krémy jsou zdravou alternativou pro lidskou kůži i stav korálů. Ilustrační foto: Pixabay

Vyhláška se opírá o studie, které ukázaly, že klasické opalovací krémy narušují reprodukci korálů, přičemž ničí korálové útesy a způsobují jejich blednutí. Nové nařízení by tedy mohlo zmírnit negativní dopad lidského vlivu na citlivé mořské organismy, především korálové útesy, které jsou jedním z hlavních místních lákadel.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Brněnské vánoční trhy pomáhají i opuštěným zvířatům

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…