Staré domy jsou kvůli své energetické náročnosti jedním z hlavních zdrojů emisí oxidu uhličitého. Současné metody omezování emisí jsou ale zdlouhavé a jen v Evropě by dosažení uhlíkové neutrality u všech obytných domů zabralo 500 let. Německý startup Ecoworks proto přišel s přelomovou metodou, která by problém mohla vyřešit do roku 2050.
Na staré domy dělníci z Ecoworks instalují něco jako druhý obal, tedy novou speciální fasádu se střechou. Nejdříve pomocí 3D skenu vytvoří digitální model domu zvenku i zevnitř a v továrně pak vyrobí dřevěné panely na stěny přizpůsobené umístění oken, ventilace a potrubí. Ke snížení spotřeby energie slouží zabudovaná izolace a díky solárním panelům si dům pak vytvoří vlastní čistou energii.
Instalace jednoho panelu trvá 20 minut, během pár týdnů se tedy staré budovy mohou přeměnit v uhlíkově neutrální stavby. Ecoworks má již za sebou první renovaci bytového domu postaveného v roce 1930, který před rekonstrukcí spotřeboval 450 kilowatthodin na metr čtvereční z fosilních zdrojů. Dnes si energii vyrábí sám, a to zcela udržitelně a s přebytkem, který odvádí do veřejné sítě.
Zdroj: Ecoworks, Fast Company
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…