Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Promění starý dům na minielektrárnu. Jak fungují německé udržitelné fasády?

Ilustrační foto: Pexels

Staré domy jsou kvůli své energetické náročnosti jedním z hlavních zdrojů emisí oxidu uhličitého. Současné metody omezování emisí jsou ale zdlouhavé a jen v Evropě by dosažení uhlíkové neutrality u všech obytných domů zabralo 500 let. Německý startup Ecoworks proto přišel s přelomovou metodou, která by problém mohla vyřešit do roku 2050.

Na staré domy dělníci z Ecoworks instalují něco jako druhý obal, tedy novou speciální fasádu se střechou. Nejdříve pomocí 3D skenu vytvoří digitální model domu zvenku i zevnitř a v továrně pak vyrobí dřevěné panely na stěny přizpůsobené umístění oken, ventilace a potrubí. Ke snížení spotřeby energie slouží zabudovaná izolace a díky solárním panelům si dům pak vytvoří vlastní čistou energii.

Instalace jednoho panelu trvá 20 minut, během pár týdnů se tedy staré budovy mohou přeměnit v uhlíkově neutrální stavby. Ecoworks má již za sebou první renovaci bytového domu postaveného v roce 1930, který před rekonstrukcí spotřeboval 450 kilowatthodin na metr čtvereční z fosilních zdrojů. Dnes si energii vyrábí sám, a to zcela udržitelně a s přebytkem, který odvádí do veřejné sítě.

Zdroj: Ecoworks, Fast Company

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…