Potenciální život na Marsu získává čím dál jasnější obrysy. Vědci z Univerzity v Manchesteru vyvinuli materiál podobný betonu, který může sloužit ke stavbě domů pro astronauty. Má však překvapivé složení.
Přeprava cihel ze Země na Mars by stála více než 29 milionů korun. Případní obyvatelé této planety proto podle výzkumníků musí stavět ze zdrojů dostupných přímo na místě. „Vědci usilovali o vývoj životaschopné technologie, která by produkovala materiál podobný betonu na povrchu Marsu. Nikdy dříve nás však nenapadlo, že odpověď se skrývá v nás samotných,“ uvedl jeden z autorů projektu zveřejněného v časopise Material Today Bio Aled Roberts.
Revoluční materiál s názvem AstroCrete je možné vytvořit z tělních tekutin astronautů a vesmírného prachu. Protein albumin nacházející se v krevní plazmě tvoří v kombinaci s močovinou, potem a prachem z Marsu stavební materiál pevnější než beton. Během dvouletého pobytu by tak posádka šesti astronautů vyprodukovala 500 kilogramů betonu. Každá mise by tímto způsobem mohla zajistit dostatek materiálu pro sebe i následující posádku.
Zdroj: University of Manchester
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…