Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Olomouci zpříjemňují Vánoce lidem v nouzi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pokud existuje nějaké období v roce, kdy by lidé opravdu neměli zůstávat sami, jsou to Vánoce. Ne každý má ale možnost strávit Štědrý den společně s rodinou v teple domova, užít si vydatnou večeři a na závěr rozbalit několik dárků.

Právě na lidi, kteří nemají takové štěstí, aby byli na Vánoce doma se svými nejbližšími, myslí olomoucké Středisko SOS. Ve svém už tradičním projektu Vánoce pro osamělé se zaměřuje na seniory a lidi bez domova.

Už během adventu šířila organizace výzvu mezi občany a místními firmami. Z jejich příspěvků pak zaměstnanci střediska a dobrovolníci připravili vánoční nadílku pro osamocené a nemocné seniory. Balíčky jim těsně před Vánoci osobně roznášeli. Na návštěvu nepřinášeli jen dárek, ale také radost, vánoční atmosféru a možnost popovídat si. Každoročně takto sdružení potěší víc než stovku místních seniorů.

Další radost se rozdává na Štědrý den. Ten patří ve středisku lidem bez vlastního rodinného zázemí. Pro více než tři desítky z nich je připravena slavnostní večeře, domácí cukroví i zpívání koled. Lidé si vzájemně popovídají a užijí klidný vánoční večer, navíc si odnesou výslužku a dárek. Organizace tento vánoční projekt pořádá už od roku 1990.

Související články

Inspirace

Na olomouckém náměstí vznikl dočasný les z vánočních stromků

Inspirace

Vánoce pro každého: Takto se slavilo v českých organizacích

Inspirace

České babičky pletou ponožky pro lidi bez domova

Inspirace

V olomoucké ZOO si poradí i s náhradní rodinnou péčí pro klokana

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.