Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Černé díry fascinují lidstvo už pro svůj tajemné pojmenování. Výskyt těch super masivních je poměrně vzácný, pravděpodobně se nachází pouze v centrech velkých galaxií. Běžnější jsou černé díry o hvězdné hmotnosti (5 až 100 násobek hmotnosti našeho Slunce). Nyní tým výzkumníků objevil černou díru, která je nejbližší zemi, uvedl server Earth.

Odhadem je černých děr o hvězdné hmotnosti jen v Mléčné dráze 100 milionů. Dosud bylo nalezeno pouze několik z nich a téměř všechny byly aktivní. Co to znamená? Na rozdíl od spících černých děr svítí při použití rentgenové záření, zatímco využívají energii z blízkých hvězd.

Nyní vědci na Havaji pomocí teleskopu Gemini North objevili černou díru, která se nachází nejblíže naší planetě. Takzvaná Gaia BH1 je spící černá díra, která se nachází pouhých 1 600 světelných let od naší planety v souhvězdí Ophiuchus. Tento objev se výzkumníkům podařil při pozorování pohybu společníka černé díry, hvězdy podobné Slunci, která obíhá černou díru v přibližně stejné vzdálenosti jako Země obíhá kolem Slunce. „Poslední čtyři roky jsem hledal spící černé díry pomocí široké škály datových souborů a metod. Mé předchozí pokusy, stejně jako pokusy jiných, odhalily mnoho jevů, které se tváří jako černé díry, ale ve skutečnosti nejsou. Toto je poprvé, kdy hledání přineslo své ovoce,“ uvedl hlavní autor studie Kareem El-Badry, astrofyzik z Harvardské univerzity.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Monthly Notices od the Royal Astronomical Society

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…