Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

TRE stravování: O co jde a jaké jsou jeho benefity?

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Slyšeli jste už o stravovacím systému TRE? Zkratka skrývá slovní spojení time-restricted eating, a podle Rise by Performance je klíčem k takovému způsobu stravování čas, tedy kdy jíme. Je to jeden z mála přístupů, který se zaměřuje nejenom na to co, ale i kdy jíme.

TRE funguje na principu, kdy čas, který strávíme jezením, je omezen na určitý počet hodin každý den. Tato časová okénka se mohou lišit v závislosti na tom, co si uživatel zvolí a co mu vyhovuje.

Proč zkusit TRE?

Mnoho lidí se k TRE uchýlí z prostého důvodu, kterým je potřeba mít přehled nad svým stravováním. Dost často se totiž stává, že máme tendenci během dne neustále něco konzumovat, a tím nemyslím klasicky snídaně, oběd, večeře a svačiny. Řeč je o častém uždibování, mlsání a jiných formách doplňování živin navíc. Tělo tak neustále musí zpracovávat to, co sníme, a nemá čas na nic jiného. A zvláště ve večerních hodinách je to pro tělo velice zatěžující.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak na to?

Celý proces je poměrně jednoduchou záležitostí. Stačí si zvolit určitý počet hodin, během kterých každý den zvládneme sníst všechny své pokrmy, a po zbytek se budeme postit. Pro začátek je vhodné to nepřepálit, tedy zvolit spíše delší časový úsek, a postupně ubírat. Ideálním začátkem je tedy 12hodinové okno. Pokud se snažíme o redukci hmotnosti, ideální je 10 a méně hodin, ale vše záleží na vašich potřebách. Zatím sice nemáme k dispozici data, která by mohla pomoci odhalit, jaká doba konzumace je ta nejlepší, nicméně pokud začnete s delším oknem a postupně budete snižovat, nic tím nezkazíte.

Nicméně nemá smysl klesat pod 8hodinové okno, to je k redukci hmotnosti více než dostačující. 8 a méně hodin stravovacího okna užívají spíše vrcholoví sportovci, kteří časově omezené stravování využijí především ke zvýšení výkonnosti svého těla. Pro běžného smrtelníka je takové ohraničení zbytečně striktní. Není potřeba, abychom si použitím TRE narušovali náš oblíbený program čítající například sklenku s přáteli nebo večeře s rodinou. Vše je o správném balancu.

Benefity TRE

Kromě přehledu o tom, co jíme, a omezení nočního mlsání přináší časově omezené stravování i některé zdravotní benefity, a nemluvím teď o úbytku váhy, i když přirozeně i to je jeho součástí. Některé studie naznačují, že zdravotní přínosy TRE zahrnují snížení obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. Benefitem může být také lepší spánek a duševní zdraví.

Na závěr je však důležité zmínit, že veškeré změny týkající se našeho těla bychom měli předem konzultovat s lékařem a ujistit se tak, že daný způsob životního stylu je pro nás vhodný. Takže před vyzkoušením prvních TRE stravovacích oken důrazně doporučuji to nejprve probrat s vaším lékařem.

Související články

Inspirace

Jak učinit všímavé stravování součástí vašeho života

Společnost

Pálivé papričky pomáhají nejen v kuchyni. Vědci zjistili, jak přispívají zdraví

Společnost

Důvěřujte svému tělu. Řekne vám, co potřebuje

Společnost

Jak na cestování časem? Pomůže chuť jídla

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…