Světová banka semen se rozrostla o desetitisíce vzorků

Zdroj fotografie: Canva

Desetitisíce nových vzorků byly na konci února uloženy do největší světové banky rostlinných semen, která se nachází na norském arktickém souostroví Špicberky. Podzemní komplex obsahuje více než milion druhů rostlin. Unikátní je v tom, že jednu z plodin tam dodal téměř každý národ světa.

Do banky na konci února přibylo více než 60 tisíc vzorků od 35 národních a mezinárodních institucí. Mezi nové přírůstky ve sbírce patří druh kukuřice posvátný pro severoamerický indiánský kmen Čerokíů nebo exempláře poskytnuté britským princem Charlesem. Semena se ukládají mimo jiné s cílem zajistit přežití rostlin pro případ, že by přírodu zdevastovala jaderná válka či jiná pohroma globálních rozměrů.

Banka rostlinných semen na souostroví Špicberky. Zdroj: Svalbard Global Seed Vault

Obří podzemní sklad na Špicberkách se otevírá pouze několikrát za rok. Před únorem to bylo naposledy v říjnu. Komplex může pojmout zhruba čtyři a půl milionu vzorků. Počet zastoupených druhů se nyní zvýšil na více než milion.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura