Zastavit se se sousedy a popovídat si o tom, co je nového. Zdá se vám to jako samozřejmost? Starosta malého španělského městečka Algar se o budoucnost nezávazného, pro jižanské země typického sousedského tlachání obává. Rád by je proto zapsal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Po západu slunce vytáhnout ven stolky a židle a do nočních hodin živě diskutovat s obyvateli okolních domů. Zvyk, který je starý stovky let, neodmyslitelně patří ke španělskému koloritu. Starosta městečka Algar však upozorňuje na to, že televize a sociální sítě nezávaznou konverzaci tváří v tvář stále více vytlačují. I proto je podle něj třeba tento zvyk chránit.
Argumentů pro zapsání sousedského klábosení na seznam UNESCO má mnoho. Pouliční shromažďování podle něj slouží nejen ke zjištění nejnovějších drbů o dění ve městě, ale pomáhá i v boji proti osamělosti. „Místo aby se se svými problémy izolovali doma, obyvatelé vyjdou na ulici, kde je čeká skupinová terapie. Sdílejí svá trápení s ostatními a sousedé jim mohou pomoct,“ vyzdvihl Sánchez pro The Guardian. I když ho ještě čeká běh na dlouhou trať, svou snahou už nyní přilákal do předtím nepříliš známého Algaru mnoho nových turistů.
Zdroj: The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…