Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skvělá zpráva pro lidstvo. Rekordní ozónová díra nad Antarktidou se zacelila

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Příroda má nekonečné schopnosti regenerace. Dokazuje to ozónová díra nad Antarktidou, která se v posledních prosincových dnech loňského roku zacelila. Patřila přitom k těm největším za posledních čtyřicet let.

Zacelení napomohly příznivé meteorologické podmínky. Ve zprávě o tom informovala Světová meteorologická organizace (WMO). Jednalo se přitom o největší a nejhlubší trhlinu od doby, kdy začalo monitorování ozonové vrstvy. Její tvorbě napomáhal silný, stabilní a studený polární vítr v kombinaci s nízkými teplotami ve stratosféře.

Program Global Atmosphere Watch WMO úzce spolupracuje s Atomickou monitorovací službou Copernicus, NASA, Environment and Climate Change Canada a dalšími partnery na monitorování ozonové vrstvy Země. Ozonová vrstva nás chrání před škodlivými ultrafialovými paprsky slunce. K udržení současného stavu či dalšímu zlepšení je podle Oxany Tarasovové z WMO potřeba dodržovat Montrealský protokol z roku 1987, který napomohl k omezení emisí freonů. Tento druh plynu přispívá mimo jiné k destrukci ozónu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.