Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S touhle učebnicí budou děti fyziku milovat. Česká novinka pomůže i při domácí výuce

Konec opisování vzorečků. Díky Vividbooks děti fyzikální zákony skutečně pochopí. Zdroj: Vividbooks

Oživlý parní stroj, raketa nebo horská dráha? To mohou zažít žáci základních škol při výuce fyziky díky českému start-upu Vividbooks. Grafický designer Vítek Škop v něm kombinuje klasické vzdělávací technologie – tužku a papír s prostředím virtuální reality. Zábavná a praktická metoda výuky oslovila již přes čtyřicet tuzemských škol, ale i tisíce žáků po celém světě.

Zlepšit výuku technických věd a motivovat děti k tomu, aby se častěji rozhodovaly pro jejich studium. Takový byl před několika lety záměr diplomové práce studenta Vysoké školy uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) Vítka Škopa. Pod jeho rukama tak začal vznikat projekt netradičních učebnic Vividbooks. Jejich princip je jednouchý. Na klasicky vytištěných pracovních listech ožijí po namíření iPadu kresby, které dokonce vydávají zvuky. Žáci se tak hravou formou dozvědí třeba to, jak fungují Newtonovy zákony nebo čočka fotoaparátu.

 „Snažíme se o badatelský přístup. Naším cílem je, aby si žáci vzorečky neopsali z knihy, ale aby na ně přišli sami. Děti si kreslí, co se naučili, a tím i verifikují, že se něco naučili. Nakreslit znamená pochopit,“ přiblížil Vítek Škop fungování aplikace pro Czechcrunch. Jeho inovativní přístup zaujal i ve světě. Projekt Vividbooks uspěl v evropském akcelerátoru Impact Edtech a autor získal finanční prostředky na další rozvoj.

Ač to nebyl záměr, pomůcka přišla velmi vhod při aktuálním režimu domácí výuky. Na jaře start-up zpřístupnil učebnice školám zdarma. Dostal se tak ke třem tisícům žáků po celém světě. Na podzim pak Škop představil možnost zakoupit si interaktivní učebnici fyziky také samotným rodičům. Ti ocení nejen zábavnou formu výuky, ale i shrnující texty nahrazující výklad učitele. V knihovně Vividbooks je momentálně soubor látky pro šestý, sedmý a osmý ročník základních škol. V přípravě jsou aktuálně materiály pro deváťáky. Do budoucna chce mladý inovátor připravit také učebnici chemie, biologie nebo zeměpisu.

Související články

Inspirace

Nadšenec vydává originální neučebnici fyziky

Inspirace

Měsíc školních zahrad motivuje učitele k venkovní výuce

Inspirace

Umělecké školy se představí pod širým nebem v unikátním projektu

Byznys

Projekt robotů z brček pomáhá dětem rozvíjet vztah k technice

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.