Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozkvetlá bylinková zahrada pohladí po duši nejen milovníky přírody

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Léto je za rohem a příroda tuto informaci zprostředkovává každou rozkvetlou květinou a vonící dřevinou. Také jste z toho nadšení? Zaručujeme, že ještě více radosti ve vás probudí náš článek o novinkách z přírody. Jdeme na to!

Bylinková zahrada láká na moře rozkvetlých květin

Bylinková zahrada v areálu barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku láká na desítky rozkvetlých rostlin. Zájem o bylinkovou zahradu mezi návštěvníky Kuksu stoupá. K výletu ji volí lidé z celé republiky. Ve volně přístupné zahradě rozdělené do více než 140 čtverců je k vidění přes 200 druhů rostlin. „Momentálně nakvétají jarní rostliny, ale i ovocné stromy v našich sadech. K vidění jsou samozřejmě také tulipány, narcisy, petrklíče nebo plicníky, tedy rostliny, které lze nyní vidět i na běžných zahrádkách. U nás je efekt ale silnější díky většímu množství kvetoucích rostlin. Určitě je na co se dívat,“ uvedl kastelán Libor Švec.

Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty.

Řasy nejspíš umožní čištění vody

Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně testují ekologičtější způsob čištění vody pomocí řas. Systém se ve velkém měřítku využívá například v USA, podle vědců by ale mohl přinést nový pohled na odstraňování škodlivých látek z vody také v Česku.

„Takzvané ATS systémy jsou založené na přirozeném seskupení mikroorganismů, které jsou přichycené na pevném povrchu, přičemž celým systémem cirkuluje odpadní voda,“ popisala doktorandka Vladimíra Tarbajová z ústavu chemie a biochemie. Vědci se věnují optimalizaci systému, zatím ho testují na jednom typu odpadní látky – azobarvivech. Mikroorganismy pro systém vědci odebrali přímo v terénu. Právě jejich složení je klíčové. Každý druh je v něčem výjimečný a odbourává znečištění jiným způsobem. K čištění vody se tak paradoxně používají řasy, sinice a bakterie.

Foto: MENDELU

V Česku vzniká nový domov pro motýly

Ve Velkém Zboží v Poděbradech u závodu Poděbradky se letos chystá velká věc. Vznikne tam osmihektarový areál s květnou loukou, tůněmi, sadem a lesem. Na městských pozemcích ho vybudují ochránci přírody z poděbradské záchranné stanice Huslík. Zhruba půl milionu korun by měla na zlepšení biodiverzity v neudržované části města přispět společnost Mattoni, která zdejší výrobní závod minerální vody vlastní. „Jde o lokalitu, která ležela 30 let ladem, naposledy se tam plánovalo autokino, ale to nedopadlo,“ uvedl starosta města Jaroslav Červinka.

Na podzim bude vyseta květná louka s různými druhy rostlin a nektarodárných druhů keřů, které mají lákat zejména motýly. „Louka se bude sekat takzvanou mozaikovou sečí, kdy část plochy vždy zůstane nepokosena, aby umožnila obživu i úkryt hmyzu,“ uvedla Marta Bryndová ze záchranné stanice Huslík. Dvě malé vodní tůně budou domovem pro obojživelníky. Ochránci přírody vyvěsí i budky pro zpěvné ptáky, sovy a poštolky.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Českých novin, MENDELU, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Agroturistika na vzestupu. Češi chtějí být v kontaktu s přírodou

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

S novou mapou je zálohování PET lahví v zahraničí hračka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…