Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozkvetlá bylinková zahrada pohladí po duši nejen milovníky přírody

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Léto je za rohem a příroda tuto informaci zprostředkovává každou rozkvetlou květinou a vonící dřevinou. Také jste z toho nadšení? Zaručujeme, že ještě více radosti ve vás probudí náš článek o novinkách z přírody. Jdeme na to!

Bylinková zahrada láká na moře rozkvetlých květin

Bylinková zahrada v areálu barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku láká na desítky rozkvetlých rostlin. Zájem o bylinkovou zahradu mezi návštěvníky Kuksu stoupá. K výletu ji volí lidé z celé republiky. Ve volně přístupné zahradě rozdělené do více než 140 čtverců je k vidění přes 200 druhů rostlin. „Momentálně nakvétají jarní rostliny, ale i ovocné stromy v našich sadech. K vidění jsou samozřejmě také tulipány, narcisy, petrklíče nebo plicníky, tedy rostliny, které lze nyní vidět i na běžných zahrádkách. U nás je efekt ale silnější díky většímu množství kvetoucích rostlin. Určitě je na co se dívat,“ uvedl kastelán Libor Švec.

Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty.

Řasy nejspíš umožní čištění vody

Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně testují ekologičtější způsob čištění vody pomocí řas. Systém se ve velkém měřítku využívá například v USA, podle vědců by ale mohl přinést nový pohled na odstraňování škodlivých látek z vody také v Česku.

„Takzvané ATS systémy jsou založené na přirozeném seskupení mikroorganismů, které jsou přichycené na pevném povrchu, přičemž celým systémem cirkuluje odpadní voda,“ popisala doktorandka Vladimíra Tarbajová z ústavu chemie a biochemie. Vědci se věnují optimalizaci systému, zatím ho testují na jednom typu odpadní látky – azobarvivech. Mikroorganismy pro systém vědci odebrali přímo v terénu. Právě jejich složení je klíčové. Každý druh je v něčem výjimečný a odbourává znečištění jiným způsobem. K čištění vody se tak paradoxně používají řasy, sinice a bakterie.

Foto: MENDELU

V Česku vzniká nový domov pro motýly

Ve Velkém Zboží v Poděbradech u závodu Poděbradky se letos chystá velká věc. Vznikne tam osmihektarový areál s květnou loukou, tůněmi, sadem a lesem. Na městských pozemcích ho vybudují ochránci přírody z poděbradské záchranné stanice Huslík. Zhruba půl milionu korun by měla na zlepšení biodiverzity v neudržované části města přispět společnost Mattoni, která zdejší výrobní závod minerální vody vlastní. „Jde o lokalitu, která ležela 30 let ladem, naposledy se tam plánovalo autokino, ale to nedopadlo,“ uvedl starosta města Jaroslav Červinka.

Na podzim bude vyseta květná louka s různými druhy rostlin a nektarodárných druhů keřů, které mají lákat zejména motýly. „Louka se bude sekat takzvanou mozaikovou sečí, kdy část plochy vždy zůstane nepokosena, aby umožnila obživu i úkryt hmyzu,“ uvedla Marta Bryndová ze záchranné stanice Huslík. Dvě malé vodní tůně budou domovem pro obojživelníky. Ochránci přírody vyvěsí i budky pro zpěvné ptáky, sovy a poštolky.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Českých novin, MENDELU, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…