Čas na zhodnocení vhodnosti dárce, lepší přípravu orgánů na transplantaci i jejich větší dostupnost by měla zajistit nová metoda uchování jater mimo tělo. Jak uvádí Science Alert, díky ní se švýcarským vědcům podařilo vůbec poprvé úspěšně transplantovat játra, která byla 3 dny mimo tělo dárce.
Při transplantaci orgánů je nutné jednat rychle. Jen za 12 hodin je třeba orgán vyjmout, přepravit a transplantovat, jinak dojde k jeho poškození. Řada orgánů od dárců tak přijde nazmar. Nová metoda normotermické perfuze však umožňuje časové okno výrazně prodloužit. Švýcarští vědci játra umístili do sterilního prostředí se stabilní teplotou 37 °C, kde je omývali tekutinami napodobujícími tělesné funkce, tedy krví, hormony a živinami.
Orgán pacientky s vážnou bakteriální infekcí a rakovinou jater navíc vědci dokázali za 3 dny kompletně vyčistit, a připravit jej tak na transplantaci. Na komplikované operaci museli být kromě lékařů přítomní také inženýři a biologové. Transplantace skončila velkým úspěchem, i po roce jsou játra funkční a pacient je dokonale zdravý. Výsledky experimentální operace byly tedy srovnatelné s běžnou transplantací.
Zdroj: Science Alert, Nature Biotechnology
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…