Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlom v transplantaci orgánů. Jak se lékařům podařilo uchovat játra mimo tělo po celé 3 dny?

Ilustrační foto: Depositpohotos

Čas na zhodnocení vhodnosti dárce, lepší přípravu orgánů na transplantaci i jejich větší dostupnost by měla zajistit nová metoda uchování jater mimo tělo. Jak uvádí Science Alert, díky ní se švýcarským vědcům podařilo vůbec poprvé úspěšně transplantovat játra, která byla 3 dny mimo tělo dárce.

Při transplantaci orgánů je nutné jednat rychle. Jen za 12 hodin je třeba orgán vyjmout, přepravit a transplantovat, jinak dojde k jeho poškození. Řada orgánů od dárců tak přijde nazmar. Nová metoda normotermické perfuze však umožňuje časové okno výrazně prodloužit. Švýcarští vědci játra umístili do sterilního prostředí se stabilní teplotou 37 °C, kde je omývali tekutinami napodobujícími tělesné funkce, tedy krví, hormony a živinami.

Orgán pacientky s vážnou bakteriální infekcí a rakovinou jater navíc vědci dokázali za 3 dny kompletně vyčistit, a připravit jej tak na transplantaci. Na komplikované operaci museli být kromě lékařů přítomní také inženýři a biologové. Transplantace skončila velkým úspěchem, i po roce jsou játra funkční a pacient je dokonale zdravý. Výsledky experimentální operace byly tedy srovnatelné s běžnou transplantací.

Zdroj: Science Alert, Nature Biotechnology

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…