Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Práce nebere konce? Díky těmto tipům porazíte workoholismus

Ilustrační foto: Depositphotos

Všichni už dávno spí, zatímco vy stále sedíte za obrazovkou a plníte úkoly do práce? Workoholismus dnes trápí velkou část populace, ale nebojte, i závislosti na práci se dá zbavit. Přinášíme tipy, jak si nastavit pracovní limity, zaslouženě si odpočinout a překonat neustálé nutkání pracovat.

Tipy v tomto článku vám pomohou, pokud si o sobě myslíte, že jste workoholici, ale i tehdy, jste-li přepracovaní nebo vás práce natolik baví, že se od ní nedokážete odtrhnout. Vždy je dobré umět si udělat čas na odpočinek a své koníčky, vyhnete se tak další nepříjemnosti – syndromu vyhoření.

Co je to workoholismus?

Workoholismus je zjednodušeně řečeno závislost na práci. Workoholici mají neustále nutkání pracovat a dělá jim problém se od práce odtrhnout. Takový stav většinou vyústí v to, že člověk pracuje neúměrný počet hodin denně a nezbývá mu čas na koníčky ani přátele.

Přepracovaní můžete být, i když nejste workoholici. Často však jdou tyto dva aspekty ruku v ruce. Snaha o neustálou produktivitu a neschopnost se od práce na chvíli odpojit může přitom vést k vážným zdravotním komplikacím.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak překonat workoholismus?

Překonat závislost na práci může být obtížným úkolem, který bude vyžadovat velké odhodlání a trpělivost. Na pomoc si můžete vzít také terapeuta, pokud se na to sami necítíte. Následující tipy vám však pomohou, kdykoliv jste přehlceni prací.

Nastavte si jasný režim

Máte-li tendenci pracovat výrazně více hodin týdně, než je v rámci vašeho úvazku povinností, zvažte stanovení si určitých limitů. Určit si, jak dlouho a v jaký konkrétní čas budete pracovat, vám pomůže práci lépe organizovat.

Zapište si, v kolik hodin s prací ráno začnete, kdy budete mít pauzu na oběd a kdy s prací skončíte. Snažte se svůj nový režim dodržovat a vytvořit si tak nový návyk. Respektujte především čas pro konec práce a nepřetahujte. Získáte tak lepší rovnováhu mezi prací a životem.

Plánujte si také příjemné činnosti

Seznamy činností, které musíte za den stihnout, jsou určitě v lecčem přínosné. Pokud se to však na vašem To-Do listu hemží jen samými pracovními úkony, zkuste přidat také pár příjemných plánů.

Možná se vám zdá divné plánovat si odpočinek, jógu nebo setkání s přáteli. Podle odborníků však taková praxe může workoholikům pomoci udržovat si strukturu dne a zůstat aktivní. Jsou tak sice stále zaměstnaní svým To-Do listem, což jim dělá dobře, ale zároveň věnují čas něčemu jinému než práci.

Ilustrační foto: Depositphotos

Dejte svůj mobil a notebook stranou

Jedním z principů odnaučování se špatných návyků je podle knihy Atomové návyky od Jamese Cleara nevystavování se negativním podnětům. Můžete svému workoholismu odolávat tak, že mimo pracovní dobu necháte notebook i mobil ve vedlejší místnosti. Snáze tak odoláte nutkání pracovat a kontrolovat e-mailovou schránku.

Pomůže také vypnout upozornění po určité hodině večer. Pokud neuslyšíte, že vám přišel e-mail, nebudete ho ihned číst a rozčilovat se nad ním. Pokud to vaše práce neumožňuje a musíte být v případě nutnosti dostupní, domluvte se s kolegy na tom, aby vám v případě urgence zavolali.

Promluvte si s nadřízeným nebo změňte práci

Někdy možná impulzy víc pracovat nepřichází pouze z vaší strany. Pracovní prostředí pro vás může být stresující. Cítíte-li se často přepracovaní, promluvte si se svým nadřízeným či kolegy o tom, že nestíháte a potřebovali byste ulevit od některých úkolů.

V případě, že nyní kroutíte hlavou a říkáte si, že si o změně svého režimu můžete ve své pozici nechat zdát, zapřemýšlejte, zda není na místě najít si jinou práci. Možná vám současné pracovní nasazení nevyhovuje a jinde by vám bylo lépe.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z HealthLine a RamseySolutions

Související články

Inspirace

V Belgii se připravují na čtyřdenní pracovní týden

Byznys

Mámy na mateřské nemusí sedět v koutě. Krátkodobou spolupráci najdou skrze novou platformu

Inspirace

Méně práce, více volna. V Británii zavádí novinku

Inspirace

Proč náš mozek upřednostňuje přírodu před městem?

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …