Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Práce nebere konce? Díky těmto tipům porazíte workoholismus

Ilustrační foto: Depositphotos

Všichni už dávno spí, zatímco vy stále sedíte za obrazovkou a plníte úkoly do práce? Workoholismus dnes trápí velkou část populace, ale nebojte, i závislosti na práci se dá zbavit. Přinášíme tipy, jak si nastavit pracovní limity, zaslouženě si odpočinout a překonat neustálé nutkání pracovat.

Tipy v tomto článku vám pomohou, pokud si o sobě myslíte, že jste workoholici, ale i tehdy, jste-li přepracovaní nebo vás práce natolik baví, že se od ní nedokážete odtrhnout. Vždy je dobré umět si udělat čas na odpočinek a své koníčky, vyhnete se tak další nepříjemnosti – syndromu vyhoření.

Co je to workoholismus?

Workoholismus je zjednodušeně řečeno závislost na práci. Workoholici mají neustále nutkání pracovat a dělá jim problém se od práce odtrhnout. Takový stav většinou vyústí v to, že člověk pracuje neúměrný počet hodin denně a nezbývá mu čas na koníčky ani přátele.

Přepracovaní můžete být, i když nejste workoholici. Často však jdou tyto dva aspekty ruku v ruce. Snaha o neustálou produktivitu a neschopnost se od práce na chvíli odpojit může přitom vést k vážným zdravotním komplikacím.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak překonat workoholismus?

Překonat závislost na práci může být obtížným úkolem, který bude vyžadovat velké odhodlání a trpělivost. Na pomoc si můžete vzít také terapeuta, pokud se na to sami necítíte. Následující tipy vám však pomohou, kdykoliv jste přehlceni prací.

Nastavte si jasný režim

Máte-li tendenci pracovat výrazně více hodin týdně, než je v rámci vašeho úvazku povinností, zvažte stanovení si určitých limitů. Určit si, jak dlouho a v jaký konkrétní čas budete pracovat, vám pomůže práci lépe organizovat.

Zapište si, v kolik hodin s prací ráno začnete, kdy budete mít pauzu na oběd a kdy s prací skončíte. Snažte se svůj nový režim dodržovat a vytvořit si tak nový návyk. Respektujte především čas pro konec práce a nepřetahujte. Získáte tak lepší rovnováhu mezi prací a životem.

Plánujte si také příjemné činnosti

Seznamy činností, které musíte za den stihnout, jsou určitě v lecčem přínosné. Pokud se to však na vašem To-Do listu hemží jen samými pracovními úkony, zkuste přidat také pár příjemných plánů.

Možná se vám zdá divné plánovat si odpočinek, jógu nebo setkání s přáteli. Podle odborníků však taková praxe může workoholikům pomoci udržovat si strukturu dne a zůstat aktivní. Jsou tak sice stále zaměstnaní svým To-Do listem, což jim dělá dobře, ale zároveň věnují čas něčemu jinému než práci.

Ilustrační foto: Depositphotos

Dejte svůj mobil a notebook stranou

Jedním z principů odnaučování se špatných návyků je podle knihy Atomové návyky od Jamese Cleara nevystavování se negativním podnětům. Můžete svému workoholismu odolávat tak, že mimo pracovní dobu necháte notebook i mobil ve vedlejší místnosti. Snáze tak odoláte nutkání pracovat a kontrolovat e-mailovou schránku.

Pomůže také vypnout upozornění po určité hodině večer. Pokud neuslyšíte, že vám přišel e-mail, nebudete ho ihned číst a rozčilovat se nad ním. Pokud to vaše práce neumožňuje a musíte být v případě nutnosti dostupní, domluvte se s kolegy na tom, aby vám v případě urgence zavolali.

Promluvte si s nadřízeným nebo změňte práci

Někdy možná impulzy víc pracovat nepřichází pouze z vaší strany. Pracovní prostředí pro vás může být stresující. Cítíte-li se často přepracovaní, promluvte si se svým nadřízeným či kolegy o tom, že nestíháte a potřebovali byste ulevit od některých úkolů.

V případě, že nyní kroutíte hlavou a říkáte si, že si o změně svého režimu můžete ve své pozici nechat zdát, zapřemýšlejte, zda není na místě najít si jinou práci. Možná vám současné pracovní nasazení nevyhovuje a jinde by vám bylo lépe.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z HealthLine a RamseySolutions

Související články

Zaručeně zlepší den

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…