Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Použité krabice nejsou odpad. Přehledná mapka poradí kam s nimi

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografií: Freepik

E-shopy zažívají velký boom. Rekordní množství zasílaných balíčků však s sebou nese i nepříjemnou daň – popelnice plné kartonových krabic. K prodloužení jejich životnosti přitom stačí jen pár kliknutí.

Česko je rájem e-shopů a současná vládní opatření jejich raketový nárůst ještě urychlila. Není se čemu divit – dodání balíčku je dnes již velmi rychlé a pohodlné. Co si však počít se všemi těmi krabicemi? Ty zdaleka nemusí být jen na jedno použití. Přibývá totiž e-shopů, které jim s radostí vdechnou nový život a opětovně je využijí k další rozesílce.

Od jejich nalezení vás přitom dělí jen pár kliknutí. Kam můžete krabice odevzdat, zjistíte v přehledné mapce v aplikaci Kam s ním. Ta vám prozradí také nejbližší sběrná místa dalších druhů odpadu.

V současné době mapa obsahuje již desítky e-shopů a se zájmem o přidání se ozývají další. Ty uvítají nejen krabice, ale i výplňový materiál, který snižuje riziko poškození zasílaného zboží. „Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ vysvětluje Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech Republic, který odběrná místa do aplikace doplňuje.

Zatímco provozovatelům e-shopu se opakované používání krabic vyplatí zejména ekonomicky, jejich dárce muže hřát u srdce podpora místních podnikatelů a dobrý pocit z ekologicky uvědomělého chování. Na tom si také zakládá stále více e-shopařů. Nebude tak překvapením, že na mapce najdete například ikonický e-shop econea.cz sídlící v Praze nebo výrobce ekologické drogerie Tierra Verde s provozovnou v Popůvkách u Brna.

Zdroj: Enviweb

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Vzácný úkaz zaznamenán v Číně. Podívejte se, co vyrazilo dech veřejnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…