Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Použité krabice nejsou odpad. Přehledná mapka poradí kam s nimi

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografií: Freepik

E-shopy zažívají velký boom. Rekordní množství zasílaných balíčků však s sebou nese i nepříjemnou daň – popelnice plné kartonových krabic. K prodloužení jejich životnosti přitom stačí jen pár kliknutí.

Česko je rájem e-shopů a současná vládní opatření jejich raketový nárůst ještě urychlila. Není se čemu divit – dodání balíčku je dnes již velmi rychlé a pohodlné. Co si však počít se všemi těmi krabicemi? Ty zdaleka nemusí být jen na jedno použití. Přibývá totiž e-shopů, které jim s radostí vdechnou nový život a opětovně je využijí k další rozesílce.

Od jejich nalezení vás přitom dělí jen pár kliknutí. Kam můžete krabice odevzdat, zjistíte v přehledné mapce v aplikaci Kam s ním. Ta vám prozradí také nejbližší sběrná místa dalších druhů odpadu.

V současné době mapa obsahuje již desítky e-shopů a se zájmem o přidání se ozývají další. Ty uvítají nejen krabice, ale i výplňový materiál, který snižuje riziko poškození zasílaného zboží. „Všechny obalové materiály jsou navrhované tak, aby vydržely opakovanou manipulaci. Proto je škoda s nimi zacházet jako s jednorázovým odpadem,“ vysvětluje Monika Barešová ze spolku Trash Hero Czech Republic, který odběrná místa do aplikace doplňuje.

Zatímco provozovatelům e-shopu se opakované používání krabic vyplatí zejména ekonomicky, jejich dárce muže hřát u srdce podpora místních podnikatelů a dobrý pocit z ekologicky uvědomělého chování. Na tom si také zakládá stále více e-shopařů. Nebude tak překvapením, že na mapce najdete například ikonický e-shop econea.cz sídlící v Praze nebo výrobce ekologické drogerie Tierra Verde s provozovnou v Popůvkách u Brna.

Zdroj: Enviweb

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.