Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pitná voda z krabice kdekoliv na světě

Zařízení MAGDA se skládá ze dvou boxů a je lehce transportovatelné. Foto: UCEEB

Tým stojící za výjimečným zařízením S.A.W.E.R., které vyhrálo na EXPO v Dubaji, dal dohromady kompaktnější zařízení MAGDA. To se vejde třeba na korbu auta a vyrobí až 20 litrů pitné vody denně. Tato novinka byla k vidění na Týdnu inovací v Praze a píše o ní server CzechCrunch.

Pamatujete si na přístroj, který oslnil arabské šejky na EXPO v Dubaji? Testovací zařízení Solar Air Water Earth Resource vyrobí až tisíc litrů vody denně a již funguje v jedné z budov v arabských zemích. Jeho strůjci ovšem měli ještě ambicióznější cíle – vyrobit takové zařízení, které by bylo schopné vytvářet pitnou vodu a bylo jednoduše transportovatelné. Vyrobí sice méně vody, zato se dá využít kdekoliv – nejen na vyprahlých místech zeměkoule, ale třeba při přírodních katastrofách nebo válečných konfliktech.

Výzkumný tým z ČVUT. Foto: UCEEB

Nový prototyp MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator From Desert Air) funguje na principu průmyslového odvlhčení – využívá se speciální materiál, na kterém se kumuluje vzdušná vlhkost, ten se pak zahřívá, vlhčí se okolní vzduch a jeho ochlazením vznikne voda. Prototyp byl k vidění třeba na Týdnu inovací, který vyvrcholil 10. října. Ani to ale není konec – výzkumný tým z ČVUT už teď pracuje na dalším prototypu EWA (Emergency Water from Air), který má být dokonce o 50 kilogramů lehčí a vyrobit by měl až 40 litrů pitné vody denně.

Takový vynález by mohl pomoci mnoha zemím po celém světě, zatím však nejde o levnou záležitost. Sériová výroba by mohla cenu snížit, a tak by se pitná voda mohla dostat do všech potřebných míst.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…