Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pardubické babičky čtou dětem ve školce pohádky před spaním

Děti se na babičky těší. Zdroj: facebooková stránka Domova pro seniory Dubina Pardubice

Originální mezigenerační spolupráci vymysleli v Pardubicích. Místní domov pro seniory a mateřská školka spojily síly v projektu čtení seniorů dětem. Babičky z domova tak jednou týdně přicházejí dětem ze školky předčítat pohádku před spaním.

„Vzniklo to tak, že jsem při sledování zpráv viděla reportáž, kde seniorka Růženka z tohoto domova přednášela svou vlastní složenou báseň. Když může babička skládat báseň a baví ji to, proč nezkusit, aby četla nebo vyprávěla pohádku pro malé děti?“ vysvětluje zrod svého nápadu ředitelka mateřské školy Erno Košťála Miloslava Korfová.

Uskutečnění nápadu bylo jednoduché. Korfová zavolala do domova seniorů Dubina, jehož ředitelka Monika Kopecká s nápadem souhlasila. Stačilo už pouze najít seniory, kteří budou ochotni přijít do školky předčítat. Ani to nebyl problém, a tak mohla první říjnovou středu přijít do školky dvojice babiček, které dětem přečetly poobědovou pohádku.

„Ohlas je velmi pozitivní a to jak z řad dětí, tak našich klientek. Rádi jsou i rodiče dětí. Jednu z klientek to dokonce inspirovalo k napsání vlastní pohádky, kterou dětem přečetla,“ líčí Kopecká. Její slova potvrzuje i Korfová: „Děti se na babičky moc těší, ptají se, kdy zase přijdou. Chtějí si s nimi povídat a rády by je měly ve školce častěji.“

Do školky docházejí babičky z domova jednou týdně vždycky ve dvou. S dětmi si čtou i vyprávějí. Díky spolupráci se v dětech podporuje kladný vztah ke starší generaci i ke knihám jako takovým. Seniorům zase projekt přináší smysluplnou aktivitu a pocit užitečnosti.

„Projekt potrvá tak dlouho, jak dlouho budou naše klientky schopné číst a jejich zdravotní stav jim to dovolí. Rádi bychom se stali inspirací pro další školky, domovy a města,“ uvádí Kopecká. V plánu je na plátku také vystoupení dětí ze školky v domově seniorů.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Najděte si svého zemědělce. Nový web nabízí přehled českých farmářů

Revoluce ve školství je na dohled. Český projekt připravuje novou metodiku aktivní výuky

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…