Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový zdroj obnovitelných paliv. Mohou se vyrábět ze starých vánočních stromků

Ilustrační fotografie: Pexels

Staré vánoční stromky by mohly najít další využití. Místo skládkování by se jehličí z nich dalo přeměnit na obnovitelná paliva a další produkty, které by se daly použít jako konzervanty potravin nebo v zemědělské a průmyslové výrobě, uvedl server Earth.

Možnosti využití starých vánočních stromků zjišťovali vědci z University of Sheffield a University of Valladolid prostřednictvím studie, ve které přišli na to, že jehličí by mohlo pomoci při výrobě kyseliny mravenčí. Ta by následně mohla být použita v palivových článcích pro skladování a přepravu vodíku, který pak může být využit jako obnovitelný zdroj energie. Kromě toho může být použita jako konzervační látka pro potraviny a kritická ložiska v zemědělství a průmyslu. „Přišli jsme na to, že místo reakce kovu a oxidu uhličitého můžeme využívat reakci oxidu uhličitého s jehličím a vodou při vysokých teplotách. Část jehličí by se měla přeměnit ve stejný produkt jako CO2,“ uvedla hlavní autorka studie María Andérez-Fernández. Díky jeho následné konverzi by měla vzniknout kyselina mravenčí.

Pokud by se podle odborníků jehličí sbíralo specifickým způsobem, získané chemikálie by nahradily méně udržitelné průmyslové chemikálie, což by vedlo ke snížení uhlíkové stopy Spojeného království a množství odpadu z biomasy končící na skládkách. Potenciálně by ušetřily až 100 tisíc tun skleníkových plynů, které v současnosti každoročně uvolňují vánoční stromky na skládkách.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a ACS Publications

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…