Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norská centrální banka přišla s vlastní digitální měnou

Ilustrační foto: Pixabay

Společnost, kde se již vůbec nevyužívá hotovost, je stále pro některé tak trochu sci-fi. Současné digitální alternativy, jako jsou kryptoměny, se bohužel ukázaly jako nestále. Norská vláda však nyní zkouší svou novou digitální měnu, která by mohla být o něco vhodnější, píše server Euro News.

Digitální měny světových centrálních bank, označované zkratkou CBDC, jsou v zásadě o něco stabilnější než zmíněné kryptoměny. Je to způsobeno tím, že jsou řízeny vládou daného státu, konkrétně bankami. V současné době se snaha o zavedení digitální měny nachází ve fázi vývoje a u některých států, jako ne právě Norsko, dochází k jejich testování.

Norská centrální banka se pro tento krok rozhodla primárně s cílem prosadit ve společnosti efektivní a bezpečné platební styky, přičemž dobře fungující platební systém je důležitý i pro peněžní a finanční stabilitu země, jak uvedl výkonný ředitel Centrální norské banky Torbjørn Hægeland.

Ilustrační foto: Pixabay

Experiment CBDC

Projekt funguje už od roku 2016 a dle vyjádření vedení banky poběží experimentální fáze až do června 2023. Po skončení tohoto období se vláda vyjádří, zda se vyplatí přejít do fáze testování prototypu.

28. září tohoto roku oznámily norské, švédské a izraelské centrální banky, že spojují své síly s Bank of International Settlements (BIS) za účelem prozkoumání digitální měny CBDC. Norská banka totiž zároveň stále prozkoumává fungování CBDC v zahraničí a to, jakým způsobem lze technologii digitální měny využít i pro přeshraniční platby.

Pokud by se zemi podařilo posunout projekt do další fáze, přineslo by to vizi budoucnosti s efektivním, bezpečným platebním systémem v norských korunách, uzavírá Hægeland.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…