Rozdílnost názorů nám může mnoho přinést. Při konfliktech s blízkými je však důležité zachovat si otevřenost a empatii, díky kterým hádka nezničí náš vztah, ale pomůže nám naučit se něco nového. Ve své knize Brave Talk představil Melody Stanford Martin 10 tipů, jak najít společnou řeč i přes rozdílný světonázor.
Dejte druhému najevo, že si ho vážíte a respektujete jeho názory. Vzájemně si tak připomenete, že váš vztah má hodnotu, která převyšuje vzájemnou neshodu. Naše lidskost určuje to, jak se k sobě chováme, nikoliv vzájemný souhlas.
Je těžké zůstat klidným, když někdo říká věci, se kterými silně nesouhlasíme. Můžeme mít chuť vybuchnout a začít křičet. Když vás popadne vztek, přeměňte tuto energii ve snahu být ve své argumentaci co nejjasnější. Pokud se vám to nepodaří, dejte si pauzu. Máte právo říct, že jste příliš rozzlobení a potřebujete chvíli o samotě.
Za většinou konfliktů stojí nějaká forma strachu, ať už se jedná o strach z opuštění, strach o živobytí či o zdraví. Je proto důležité naučit se rozpoznat, jaká emoce motivuje názory druhého člověka, a být vůči ní empatický. Vždy je dobré pojmenovat své emoce nahlas a vzájemně je přijmout.
Většina z nás chce bojovat za lepší svět, jen máme často jinou představu, jak se k němu dostat. Ukažte druhému, že vidíte osobnost skrytou za jeho názory. Uznejte, když má v něčem pravdu. Zkuste interpretovat jeho slova vždy v co nejlepším světle. Tímto způsobem můžeme druhému ukázat, že se jej nesnažíme napadat jen proto, že nesdílí náš názor.
Obeznamte druhé se zdrojem, ze kterého čerpáte informace. Zároveň buďte připraveni na to, že je lidé budou kritizovat. V dnešní době se na internetu šíří spousta nepravdivých zpráv a je možné, že prostě nemáte pravdu. Zkuste najít společné zdroje, které oba považujete za legitimní. Podaří se vám pak snáze obhajovat své názory.
Některá slova vyvolávají konflikt a znějí agresivně – vyvarujte se jich. Patří mezi ně urážky, sprostá slova, výrazy jako vždy a nikdy, osobní útoky nebo ironický potlesk a věty typu já jsem ti to říkal.
Naslouchejme si a pokusme se o vzájemné porozumění. Když nás druhý neposlouchá nebo převrací naše slova, je to pro nás zdrojem velké frustrace. Pokud navíc nebudeme pečlivě naslouchat druhému, nemůžeme s ním nesouhlasit a přijdeme o možnost podtrhnout důležité chyby v argumentaci.
Obzvláště v internetové komunikaci sarkasmus často není možné rozeznat. Říkejte proto vždy to, co si myslíte, nedělejte vtipy na úkor druhého. Pamatujte, že váš dlouhodobý vztah s druhým člověkem je důležitější než momentální neshoda.
Nikdo nemá rád všeználky. Vaše znalosti z vás ještě nedělají lepšího člověka. Pokuste se vystupovat jako rovnocenný partner. Nestavte se do povýšené pozice, nepřerušujte druhé, nevysvětlujte věci, kterým partner dost možná rozumí. Přijměte možnost, že nemusíte mít vždy pravdu.
Buďte trpěliví a dejte ostatním možnost zkoumat skutečnosti ve svém vlastním tempu. Mějte na paměti, že neinformovaný neznamená hloupý. Nebojte se přiznat, že někdo učinil zajímavý postřeh nebo že jste se perspektivou druhého nad problémem ještě nikdy nezamysleli. Lidé se mnohem snáze otevřou, pokud mluví s člověkem, který je ochotný nechat se učit.
Zdroj: Psychology Today
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…