Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nemůžete s blízkými najít společnou řeč? Přinášíme tipy, jak zdravě zvládat konflikty

Ilustrační foto: Freepik

Rozdílnost názorů nám může mnoho přinést. Při konfliktech s blízkými je však důležité zachovat si otevřenost a empatii, díky kterým hádka nezničí náš vztah, ale pomůže nám naučit se něco nového. Ve své knize Brave Talk představil Melody Stanford Martin 10 tipů, jak najít společnou řeč i přes rozdílný světonázor.

  • Nevstupujte do konverzace připraveni na boj

Dejte druhému najevo, že si ho vážíte a respektujete jeho názory. Vzájemně si tak připomenete, že váš vztah má hodnotu, která převyšuje vzájemnou neshodu. Naše lidskost určuje to, jak se k sobě chováme, nikoliv vzájemný souhlas.

  • Nenechte se ovládnout frustrací

Je těžké zůstat klidným, když někdo říká věci, se kterými silně nesouhlasíme. Můžeme mít chuť vybuchnout a začít křičet. Když vás popadne vztek, přeměňte tuto energii ve snahu být ve své argumentaci co nejjasnější. Pokud se vám to nepodaří, dejte si pauzu. Máte právo říct, že jste příliš rozzlobení a potřebujete chvíli o samotě.

Ilustrační foto: Freepik
  • Rozpoznejte strach pod povrchem

Za většinou konfliktů stojí nějaká forma strachu, ať už se jedná o strach z opuštění, strach o živobytí či o zdraví. Je proto důležité naučit se rozpoznat, jaká emoce motivuje názory druhého člověka, a být vůči ní empatický. Vždy je dobré pojmenovat své emoce nahlas a vzájemně je přijmout.

  • Vždy předpokládejte, že to ten druhý myslí dobře

Většina z nás chce bojovat za lepší svět, jen máme často jinou představu, jak se k němu dostat. Ukažte druhému, že vidíte osobnost skrytou za jeho názory. Uznejte, když má v něčem pravdu. Zkuste interpretovat jeho slova vždy v co nejlepším světle. Tímto způsobem můžeme druhému ukázat, že se jej nesnažíme napadat jen proto, že nesdílí náš názor.

  • Sdílejte své zdroje informací

Obeznamte druhé se zdrojem, ze kterého čerpáte informace. Zároveň buďte připraveni na to, že je lidé budou kritizovat. V dnešní době se na internetu šíří spousta nepravdivých zpráv a je možné, že prostě nemáte pravdu. Zkuste najít společné zdroje, které oba považujete za legitimní. Podaří se vám pak snáze obhajovat své názory.

Ilustrační foto: Freepik
  • Nepoužívejte slovní granáty

Některá slova vyvolávají konflikt a znějí agresivně –⁠ vyvarujte se jich. Patří mezi ně urážky, sprostá slova, výrazy jako vždy a nikdy, osobní útoky nebo ironický potlesk a věty typu já jsem ti to říkal.

  • Ukažte porozumění, i když nesouhlasíte

Naslouchejme si a pokusme se o vzájemné porozumění. Když nás druhý neposlouchá nebo převrací naše slova, je to pro nás zdrojem velké frustrace. Pokud navíc nebudeme pečlivě naslouchat druhému, nemůžeme s ním nesouhlasit a přijdeme o možnost podtrhnout důležité chyby v argumentaci.

  • Nepoužívejte sarkasmus

Obzvláště v internetové komunikaci sarkasmus často není možné rozeznat. Říkejte proto vždy to, co si myslíte, nedělejte vtipy na úkor druhého. Pamatujte, že váš dlouhodobý vztah s druhým člověkem je důležitější než momentální neshoda.

Ilustrační foto: Freepik
  • Nebuďte blahosklonní

Nikdo nemá rád všeználky. Vaše znalosti z vás ještě nedělají lepšího člověka. Pokuste se vystupovat jako rovnocenný partner. Nestavte se do povýšené pozice, nepřerušujte druhé, nevysvětlujte věci, kterým partner dost možná rozumí. Přijměte možnost, že nemusíte mít vždy pravdu.

  • Buďte učiteli a nechejte se učit

Buďte trpěliví a dejte ostatním možnost zkoumat skutečnosti ve svém vlastním tempu. Mějte na paměti, že neinformovaný neznamená hloupý. Nebojte se přiznat, že někdo učinil zajímavý postřeh nebo že jste se perspektivou druhého nad problémem ještě nikdy nezamysleli. Lidé se mnohem snáze otevřou, pokud mluví s člověkem, který je ochotný nechat se učit.

Zdroj: Psychology Today

Související články

Zaručeně zlepší den

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…