Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nekoušou a ráda se mazlí. Osiřelá lvíčata z Ukrajiny se dočkala nového domova

4 minuty radosti
Foto: The Wildcat Sanctuary

Tento rok byl rozhodně bohatý na události, nejen ve světě lidí, ale i ve zvířecí říši. Válka na Ukrajině zasáhla i tamní zoologické zahrady. Čtyři osiřelá zvířata se podařilo zachránit a nyní už zamířila do bezpečného útulku, uvedl server České noviny. Web také informoval o populaci vlků, která se na Broumovsku rozrostla, a kaloňech, kteří v olomoucké zoo přivedli na svět rekordní počet mláďat.

Hledají se adoptivní rodiče

Čtyři lvíčata – Taras, Stefania, Lesja a Prada, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v americkém státě Minnesota. Ten se zavázal, že jim poskytne nový domov. Mláďata zažila na Ukrajině ostřelování, bombardování i nálety dronů. „Tato mláďata vydržela za svůj krátký život víc, než by mělo zažít jakékoli zvíře,“ uvedla v prohlášení Meredith Whitneyová, která má v Mezinárodním fondu na ochranu zvířat na starosti záchranný program pro divokou zvěř. „Narodila se za války v chovných zařízeních na Ukrajině a osiřela ve věku několika týdnů,“ dodala.

Lvíčata doprovázel při letu přes Atlantik americký veterinář Andrew Kushnir, který se o ně začal starat už na Ukrajině. Navzdory občasným náletům připravoval každé tři hodiny speciální stravu. V noci, kdy přestala jít elektřina, používal vlastní tělo, aby zahřál lvíčatům lahve s mlékem. Vše dobře dopadlo a lvíčata se nyní těší z nového domova ve Wildcat Sanctuary v Sandstone.

Foto: The Wildcat Sanctuary

Po Broumovsku se prohání na dvacet vlčat

Tři vlčí smečky, které zasahují na Broumovsko, se letos rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně 20 letošních vlčat, populace vlků je tedy v oblasti stabilní. „Na Broumovsku se letos vlčata narodila opět ve všech smečkách, které se na česko-polském území na Broumovsku pohybují,“ uvedli zástupci Hnutí Duha.

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Podle ochranářů vlci plní v přírodě ČR důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. 

Nejvíce narozených mláďat za 23 let

Historicky nejvyšší počet narozených mláďat během jednoho roku za celou dobu hlásí kaloni z ostrova Rodriguez v olomoucké zoologické zahradě. Celkem 16 mláďat různého věku mohou vidět i návštěvníci. „Samostatná mláďata už poletují volně. Některá s takovým nadšením ze života, že to kolikrát vypadá, že nevyberou zatáčku a dojde k bližšímu setkání s návštěvníky. Menší mláďata se drží prozatím matek, které o ně do jejich dvou a tří měsíců věku pečují. A do toho běhají klokánci, se kterými je pojí poklidné soužití,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Kaloň rodriguezský bývá nazýván kaloň zlatý. Jeho původní domovinou je ostrov Rodriguez v Indickém oceánu, na němž obývá tropické lesy. Tato zvířata hrají v ekosystémech velmi důležitou roli, protože pomáhají opylovat stromy a šířit jejich semena. Převážně kvůli ničení přirozeného prostředí, kácení lesů a lovu pro maso jsou dnes kaloni zapsáni na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazeni do několika mezinárodních záchovných programů. 

Foto: Zoo Olomouc

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Českých novin, The Wildcat Sanctuary, Šelmy, Zoo Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…