Tento rok byl rozhodně bohatý na události, nejen ve světě lidí, ale i ve zvířecí říši. Válka na Ukrajině zasáhla i tamní zoologické zahrady. Čtyři osiřelá zvířata se podařilo zachránit a nyní už zamířila do bezpečného útulku, uvedl server České noviny. Web také informoval o populaci vlků, která se na Broumovsku rozrostla, a kaloňech, kteří v olomoucké zoo přivedli na svět rekordní počet mláďat.
Čtyři lvíčata – Taras, Stefania, Lesja a Prada, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v americkém státě Minnesota. Ten se zavázal, že jim poskytne nový domov. Mláďata zažila na Ukrajině ostřelování, bombardování i nálety dronů. „Tato mláďata vydržela za svůj krátký život víc, než by mělo zažít jakékoli zvíře,“ uvedla v prohlášení Meredith Whitneyová, která má v Mezinárodním fondu na ochranu zvířat na starosti záchranný program pro divokou zvěř. „Narodila se za války v chovných zařízeních na Ukrajině a osiřela ve věku několika týdnů,“ dodala.
Lvíčata doprovázel při letu přes Atlantik americký veterinář Andrew Kushnir, který se o ně začal starat už na Ukrajině. Navzdory občasným náletům připravoval každé tři hodiny speciální stravu. V noci, kdy přestala jít elektřina, používal vlastní tělo, aby zahřál lvíčatům lahve s mlékem. Vše dobře dopadlo a lvíčata se nyní těší z nového domova ve Wildcat Sanctuary v Sandstone.
Tři vlčí smečky, které zasahují na Broumovsko, se letos rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně 20 letošních vlčat, populace vlků je tedy v oblasti stabilní. „Na Broumovsku se letos vlčata narodila opět ve všech smečkách, které se na česko-polském území na Broumovsku pohybují,“ uvedli zástupci Hnutí Duha.
Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Podle ochranářů vlci plní v přírodě ČR důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody.
Historicky nejvyšší počet narozených mláďat během jednoho roku za celou dobu hlásí kaloni z ostrova Rodriguez v olomoucké zoologické zahradě. Celkem 16 mláďat různého věku mohou vidět i návštěvníci. „Samostatná mláďata už poletují volně. Některá s takovým nadšením ze života, že to kolikrát vypadá, že nevyberou zatáčku a dojde k bližšímu setkání s návštěvníky. Menší mláďata se drží prozatím matek, které o ně do jejich dvou a tří měsíců věku pečují. A do toho běhají klokánci, se kterými je pojí poklidné soužití,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.
Kaloň rodriguezský bývá nazýván kaloň zlatý. Jeho původní domovinou je ostrov Rodriguez v Indickém oceánu, na němž obývá tropické lesy. Tato zvířata hrají v ekosystémech velmi důležitou roli, protože pomáhají opylovat stromy a šířit jejich semena. Převážně kvůli ničení přirozeného prostředí, kácení lesů a lovu pro maso jsou dnes kaloni zapsáni na seznamu ohrožených endemických druhů a zařazeni do několika mezinárodních záchovných programů.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Českých novin, The Wildcat Sanctuary, Šelmy, Zoo Olomouc
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…