Plzeňští středoškoláci se v loňském roce zapojili do projektu Pilsen Cube II. Ten spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Studenti navrhli a sestrojili experimenty, které mohou být nainstalovány na palubu družice. O možnost vyslat svůj nápad do kosmického prostoru bojovaly desítky technicky zdatných studentů. Do závěrečného kola postoupilo 5 týmů.
„Všechny týmy navrhly smysluplné a realizovatelné experimenty. Na nich se středoškolští studenti naučili základní principy kosmických technologií. Vyzkoušeli si také pořizovat, zpracovávat a vyhodnocovat experimentální data ze satelitu a v budoucnu na základě získaných zkušeností mohou navrhovat třeba daleko složitější experimenty,“ zhodnotil práci týmu vedoucí projektu Jiří Masopust.
Přihlášení se utkali celkem ve třech kolech. V prvním navrhovali vlastní experiment, v druhé části sestavovali prototyp družice. Třetího kola se zúčastnilo již jen pět týmů. Jeho náplní bylo zabudování experimentu do družice. Studenti porotu překvapili nejen svými návrhy, ale také nadšením i schopností zorientovat se v anglicky psané dokumentaci. Celkově město Plzeň do projektu investovalo 1,5 milionu korun za účelem rozvoje nadaných jedinců.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…