Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Mezi pohlavími je vždy více podobností než rozdílů. Výzkumy však neustále ukazují, že ženy preferují vyšší vnitřní teplotu ve srovnání s muži. Existuje však nějaký vědecký důkaz, který podporuje rozšířené přesvědčení, že ženy cítí chlad více než muži? Zdá se, že ano, píše web Interesting Engineering.

Každý máme jiné preference ohledně toho, kdy je ten správný čas vytáhnout zimní oblečení. A nastavení termostatu často tvoří základ kancelářských sporů mezi ženami a muži ohledně té správné teploty, kterou je třeba nastavit. Zkrátka představa o tom, co už se považuje za chlad a co za teplo, se u všech liší.

Biologické rozdíly

Při přibližně stejné tělesné hmotnosti mají ženy tendenci mít méně svalů, které by vytvářely teplo. Ženy mají také více tuku mezi kůží a svaly, takže pokožka je pocitově chladnější, protože je o něco dále od krevních cév. Ženy mají navíc tendenci mít pomalejší metabolismus než muži, což snižuje kapacitu produkce tepla během vystavení chladu, a to způsobuje, že ženy jsou náchylnější na chlad, když teplota klesá.

Hormonální rozdíly

Hormony estrogen a progesteron, které se vyskytují ve velkém množství u žen, přispívají ke kontrole teploty středu těla a pokožky. Estrogen rozšiřuje krevní cévy na končetinách, což znamená, že do okolního prostředí může uniknout více tepla. A progesteron může způsobit zúžení cév v kůži – to má za následek, že do některých částí těla proudí méně krve, aby se vnitřní orgány udržely teplejší, takže ženy se cítí chladněji. Tato hormonální rovnováha se mění v průběhu měsíce spolu s menstruačním cyklem. Hormony mají také vliv na to, že ruce, nohy a uši žen jsou většinou o tři stupně Celsia chladnější než u mužů.

Základní tělesná teplota je nejvyšší v týdnu po ovulaci, protože se zároveň zvyšuje hladina progesteronu. To znamená, že v této době mohou být ženy zvláště citlivé na nižší venkovní teploty. Přestože jsou ruce a nohy chladnější, ženy mají vyšší průměrnou tělesnou teplotu než muži.

Ilustrační foto: Pixabay

Je to jen lidská záležitost?

Fenomén, že někteří z nás dávají přednost vyšším teplotám před nižšími, se nevyskytuje jen u lidí. Studie na mnoha druzích ptáků a savců uvádějí, že samci se běžně shromažďují v chladnějších oblastech, kde je stín, zatímco samice a potomci zůstávají v teplejším prostředí, kde je sluneční světlo.

Citlivost na teplotu je zkrátka protkaná celou živočišnou říší a je jen na nás, jak se s těmito rozdíly ve vnímání tepla srovnáme v našich osobních i pracovních životech. Příkladem může být například takzvaná skandinávská metoda spánku, kdy páry spí s oddělenými přikrývkami. Jedná se o jeden ze způsobů, jak překonat rozdíly v teplotních preferencích.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…