Psychickým potížím maminek se ve společnosti nedostává potřebné pozornosti. Doktor Antonín Šebela pro ně díky podpoře Technologické agentury ČR z programu ÉTA vytvořil mobilní aplikaci Kogito, která pomůže k uvolnění stresu a zlepšení nálady.
Antonín Šebela pracuje jako psychiatr v ambulanci pro těhotné ženy a maminky po porodu v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ). „Naše klinika je jediná svého druhu v Čechách,“ říká psychiatr, který se stal lékařem jenom díky tomu, že poslechl svého učitele hudby a místo dráhy profesionálního muzikanta šel na medicínu.
„Ani po světě neexistuje mnoho aplikací věnujících se duševnímu zdraví maminek. Přitom je to cílová skupina, pro kterou to funguje úplně nejlíp. Tyto ženy se dostávají díky péči o dítě do sociální izolace, která neprospívá psychické pohodě. Navíc se situace zhoršuje i díky pandemii covid-19, protože ženy jsou s dětmi stále více zavřené doma. Naše aplikace je pro ně šitá přímo na míru. Je to nenáročné, například pokud dítě usne, je možné pustit si relaxační přednášku do sluchátek,“ vypráví Šebela s tím, že běžná čekací doba na psychiatra nebo psychologa může být i tři měsíce.
„Ve svojí praxi jsem přišel na to, že na duševní zdraví dětí mají často zásadní vliv rodiče. Děti nejsou v depresi z ničeho nic, je to komunikací v rodině, proto jsem se posunul od dětské psychiatrie k té dospělé. Ale na několika zahraničních kurzech jsem potkal psychiatry zabývající se duševním zdravím rodičů v době, kdy čekají dítě nebo kdy jsou čerstvými rodiči. A najednou mi začalo všechno dávat smysl, že moje místo je v péči o maminky. Je to nejlepší forma prevence. Mohu vyřešit problém dřív, než by mohl přerůst v něco závažnějšího,“ rekapituluje Šebela, který si myslí, že psychiatrická péče pro maminky zatím není v České republice systematická.
Název aplikace je odvozen od latinského cogito, tedy myslím. Mobilní aplikace Kogito je postavená hlavně na práci s myšlenkami. Tato forma terapie, nazývaná jako kognitivně-behaviorální, se úspěšně praktikuje pro léčbu duševních poruch už desítky let.
Na vývoji Kogito pracuje od počátku skupina lidí z různých odvětví. Terapeutický obsah připravují psychiatři a psychoterapeuti z NUDZ. Důležitou součástí je i sekce založená na zkušenostech peer konzultantek ze spolku Úsměv mámy, kde se soustředí na pomoc ženám s psychickými potížemi v mateřství. Peer konzultantky v ní předávají své zkušenosti s duševní nepohodou. Tento přístup si získává velkou důvěru – někdo jiný konečně chápe, jak se dotyčná zrovna cítí. Pozadu nezůstává ani péče o celkový well-being. Relaxacím je věnován celý blok a dbá se na to, aby si uživatelka odnesla co nejpříjemnější zážitek.
Svépomocná aplikace také monitoruje změny nálady, a žena tak může sledovat zlepšení svého stavu v čase. „Pro nás je důležité, aby žena viděla svoje pokroky, ale není to primárně typ aplikace, do níž by měli přístup terapeuti nebo psychiatři. My chceme, aby to mohlo používat co nejvíce lidí a nemuseli čekat na nějakého odborníka, než na ně přijde řada. Chceme vlastně preventivně předejít tomu, aby se stav zhoršil třeba do úzkostné poruchy,“ dodává Šebela.
Na projektu od začátku spolupracují špičkoví vývojáři – Martin Krupauer z WeBetter a Ondřej Žáček z Mountain Lift. „Jsme moc pyšní, že se k nám přidali a myslím, že oni také. Už na prvních sezeních řekli, že konečně mohou pracovat na něčem, co má smysl, co není klasická reklamní záležitost,“ raduje se autor nápadu.
Unikátnost aplikace tkví také v plánovaném vyhodnocení, zda reálně funguje. Šebela pro tyto účely v červenci zahájil kontrolovanou studii. Spousta nových aplikací totiž podle něj není systematická. „Všechny jsou dělané spíše na jednorázové uvolnění. V některých jsou útržky z psychoterapie, někde jsou kontakty, kam se obrátit. Pokud bude uživatelka na sobě chtít pracovat i v budoucnu technikou postavenou na vědeckých základech, měla by si zdarma stáhnout naše Kogito,“ uzavírá psychiatr.
Autorkou článku je Ing. Eva Doležalová, Ph.D.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…