Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mateřství v klidu a ve zdraví. Český projekt poskytuje psychologickou pomoc nastávajícím matkám

Ilustrační foto: Freepik

Potřebnou psychologickou pomoc zajistí ženám v těhotenství či v šestinedělí nový český web Perinatal. V rámci projektu Těhotenství bez psychosociálního stresu usilují autoři webu o větší dostupnost péče i destigmatizaci tématu duševních poruch u nastávajících i novopečených matek.

Právě zmíněné stigma a zaostávající systém péče o perinatální duševní zdraví v České republice jsou důvody, proč 75 % žen s psychickými potížemi nevyhledá pomoc. Perinatal se proto zaměřuje na předávání odborných rad a informací veřejnosti i testování prožívaného psychosociálního stresu maminek. Otestovat se mohou ženy nechat v jedné z 20 pilotních ambulancí v České republice. Na základě výsledků je lékaři odkážou na další místa, kam se mohou obrátit.

Perinatal poskytuje ověřené rady a informace odborníků. Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

Pokud jsou potíže akutní, mohou se ženy obrátit na organizaci Úsměv mámy. Ta poskytuje telefonické intervence s proškolenými konzultantkami, které samy podobnými problémy prošly. V případě pozitivního výsledku dotazníku se mohou konzultantky ozvat klientkám aktivně samy. K dispozici je také mobilní psychoterapeutická aplikace Kogito, která obsahuje relaxační techniky a další nástroje k udržení mentálního zdraví.

Je důležité, aby si ženy nenechávaly své pocity jen pro sebe, ale sdílely je se svým okolím. Pokud neexistuje nikdo, komu by se mohla daná žena svěřit, pak doporučujeme vyhledat podporu od Úsměvu mámy, stáhnout si aplikaci Kogito nebo svěřit se do psychologické či psychiatrické péče,“ uvedl odborný garant projektu Perinatal Antonín Šebela.

Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…