Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Králové ve světě nezisku. Přečtěte si příběhy nejlepších neziskovek roku 2020

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Práce s dětmi, charitativní pomoc seniorům a zdravotně postiženým lidem, podpora onkologických pacientek. Tyto projekty letos ocenili organizátoři soutěží Neziskovka roku a Zlatý banán. Akci pořádá Nadace rozvoje občanské společnostiAsociací veřejně prospěšných organizací ČR.

V kategorii malých neziskovek letos zvítězil Český svaz chovatelů v Mikulášovicích. Zdroj fotografie: Neziskovka roku 2020

Neziskovka roku 2020

První místo mezi malými neziskovkami obsadil Český svaz chovatelů z Mikulášovic. Ocenění získal za práci s dětmi, organizaci výstav zvířat a mezinárodních dětských táborů se zvířaty. V kategorii velkých neziskovek zazářila Charita Uherský Brod, která pomáhá seniorům, zdravotně postiženým lidem, rodinám s dětmi i lidem bez domova.

Velkou Neziskovkou roku se stala Charita Uherský Brod. Zdroj fotografie: Neziskovka roku 2020

V reakci na pandemii koronaviru vznikla letos také kategorie Neziskový čin roku. Vítězem je aplikace Nepanikař, která podporuje lidi s psychickými problémy v nalezení odborné pomoci. „Původně šlo o mobilní aplikaci, která jako první v Česku pomáhala lidem s duševním onemocněním. Dnes funguje v devíti světových jazycích a pomáhá uživatelům ze 151 zemí světa. Jen v České republice zachránila minimálně 100 životů,“ uvedla autorka aplikace Veronika Kamenská.

Soutěž Zlatý banán každoročně hledá nejlepší příběh pod slupkou neziskových organizací. Zdroj fotografie: Zlatý banán

Zlatý banán – příběh roku spolehlivých neziskovek

I druhá udělovaná cena s názvem Zlatý banán už zná své majitele. První místo v soutěži získal Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech v příběhem O přijetí nezbytnosti odcházení a kráse doprovázení. Po prvním roce v hospici musela pracovnice Jana svou práci opustit, protože ji psychicky nezvládala. Po dvou letech se však vrátila s novým nadhledem a od té doby na pozici fundraiserky neúnavně shání pro hospic dárce a finanční prostředky.

Druhou cenou se může pyšnit organizace Dejme dětem šanci. Roman je jedno z prvních dětí přijatých do programu, který pomáhá dětem z dětských domovů na cestě k samostatnosti. Po deseti letech v organizaci se Romanovi plní dětský sen stát se policistou. Dostal se na vysokou školu v Praze, kde studuje kriminalistiku a kriminologii.

Projekt Bellis pomáhá mladým ženám porazit rakovinu prsu. Zdroj fotografie: Bellis

Třetí místo získal inspirativní příběh Nikoly, která ve 23 letech onemocněla rakovinou prsu. Nad nemocí však vyhrála a v současnosti vede projekt BELLIS, který podporuje mladé ženy v boji proti nemoci. Nikola se podílela také na tvorbě nového průvodce rakovinou prsu s názvem Nejsi na to sama. Příběh Nikoly do soutěže přihlásila Aliance žen s rakovinou prsu.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Každý život pro mě má hodnotu“, říká Irena Křesáková ze spolku Zachraň srnče před sekačkou

TOP 5: Polská města, která stojí za návštěvu

Nalezena planeta, která by neměla existovat

Kamery na jatkách budou nutnost, schválila vláda

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…