Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Králové ve světě nezisku. Přečtěte si příběhy nejlepších neziskovek roku 2020

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Práce s dětmi, charitativní pomoc seniorům a zdravotně postiženým lidem, podpora onkologických pacientek. Tyto projekty letos ocenili organizátoři soutěží Neziskovka roku a Zlatý banán. Akci pořádá Nadace rozvoje občanské společnostiAsociací veřejně prospěšných organizací ČR.

V kategorii malých neziskovek letos zvítězil Český svaz chovatelů v Mikulášovicích. Zdroj fotografie: Neziskovka roku 2020

Neziskovka roku 2020

První místo mezi malými neziskovkami obsadil Český svaz chovatelů z Mikulášovic. Ocenění získal za práci s dětmi, organizaci výstav zvířat a mezinárodních dětských táborů se zvířaty. V kategorii velkých neziskovek zazářila Charita Uherský Brod, která pomáhá seniorům, zdravotně postiženým lidem, rodinám s dětmi i lidem bez domova.

Velkou Neziskovkou roku se stala Charita Uherský Brod. Zdroj fotografie: Neziskovka roku 2020

V reakci na pandemii koronaviru vznikla letos také kategorie Neziskový čin roku. Vítězem je aplikace Nepanikař, která podporuje lidi s psychickými problémy v nalezení odborné pomoci. „Původně šlo o mobilní aplikaci, která jako první v Česku pomáhala lidem s duševním onemocněním. Dnes funguje v devíti světových jazycích a pomáhá uživatelům ze 151 zemí světa. Jen v České republice zachránila minimálně 100 životů,“ uvedla autorka aplikace Veronika Kamenská.

Soutěž Zlatý banán každoročně hledá nejlepší příběh pod slupkou neziskových organizací. Zdroj fotografie: Zlatý banán

Zlatý banán – příběh roku spolehlivých neziskovek

I druhá udělovaná cena s názvem Zlatý banán už zná své majitele. První místo v soutěži získal Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech v příběhem O přijetí nezbytnosti odcházení a kráse doprovázení. Po prvním roce v hospici musela pracovnice Jana svou práci opustit, protože ji psychicky nezvládala. Po dvou letech se však vrátila s novým nadhledem a od té doby na pozici fundraiserky neúnavně shání pro hospic dárce a finanční prostředky.

Druhou cenou se může pyšnit organizace Dejme dětem šanci. Roman je jedno z prvních dětí přijatých do programu, který pomáhá dětem z dětských domovů na cestě k samostatnosti. Po deseti letech v organizaci se Romanovi plní dětský sen stát se policistou. Dostal se na vysokou školu v Praze, kde studuje kriminalistiku a kriminologii.

Projekt Bellis pomáhá mladým ženám porazit rakovinu prsu. Zdroj fotografie: Bellis

Třetí místo získal inspirativní příběh Nikoly, která ve 23 letech onemocněla rakovinou prsu. Nad nemocí však vyhrála a v současnosti vede projekt BELLIS, který podporuje mladé ženy v boji proti nemoci. Nikola se podílela také na tvorbě nového průvodce rakovinou prsu s názvem Nejsi na to sama. Příběh Nikoly do soutěže přihlásila Aliance žen s rakovinou prsu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie