Práce s dětmi, charitativní pomoc seniorům a zdravotně postiženým lidem, podpora onkologických pacientek. Tyto projekty letos ocenili organizátoři soutěží Neziskovka roku a Zlatý banán. Akci pořádá Nadace rozvoje občanské společnosti s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR.
První místo mezi malými neziskovkami obsadil Český svaz chovatelů z Mikulášovic. Ocenění získal za práci s dětmi, organizaci výstav zvířat a mezinárodních dětských táborů se zvířaty. V kategorii velkých neziskovek zazářila Charita Uherský Brod, která pomáhá seniorům, zdravotně postiženým lidem, rodinám s dětmi i lidem bez domova.
V reakci na pandemii koronaviru vznikla letos také kategorie Neziskový čin roku. Vítězem je aplikace Nepanikař, která podporuje lidi s psychickými problémy v nalezení odborné pomoci. „Původně šlo o mobilní aplikaci, která jako první v Česku pomáhala lidem s duševním onemocněním. Dnes funguje v devíti světových jazycích a pomáhá uživatelům ze 151 zemí světa. Jen v České republice zachránila minimálně 100 životů,“ uvedla autorka aplikace Veronika Kamenská.
I druhá udělovaná cena s názvem Zlatý banán už zná své majitele. První místo v soutěži získal Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech v příběhem O přijetí nezbytnosti odcházení a kráse doprovázení. Po prvním roce v hospici musela pracovnice Jana svou práci opustit, protože ji psychicky nezvládala. Po dvou letech se však vrátila s novým nadhledem a od té doby na pozici fundraiserky neúnavně shání pro hospic dárce a finanční prostředky.
Druhou cenou se může pyšnit organizace Dejme dětem šanci. Roman je jedno z prvních dětí přijatých do programu, který pomáhá dětem z dětských domovů na cestě k samostatnosti. Po deseti letech v organizaci se Romanovi plní dětský sen stát se policistou. Dostal se na vysokou školu v Praze, kde studuje kriminalistiku a kriminologii.
Třetí místo získal inspirativní příběh Nikoly, která ve 23 letech onemocněla rakovinou prsu. Nad nemocí však vyhrála a v současnosti vede projekt BELLIS, který podporuje mladé ženy v boji proti nemoci. Nikola se podílela také na tvorbě nového průvodce rakovinou prsu s názvem Nejsi na to sama. Příběh Nikoly do soutěže přihlásila Aliance žen s rakovinou prsu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…