Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec globálnímu oteplování je možná blízko

Vesmírný štít z bublin může Zemi ochránit před globálním oteplováním. Foto: MIT Senseable City Lab

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s převratným objevem, jak ochránit planetu před sílícím slunečním zářením, a tím před globálním oteplováním. Český server Czech Crunch tuto skvělou zprávu přinesl na začátku týdne. Jak chtějí ochránit Zemi?

Může se to zdát jako námět pro sci-fi knihu, ale opravdu je věda natolik pokročilá, že nejspíš dokáže vyřešit i jeden z velmi palčivých problémů. Neznamená to ovšem, že bychom neměli být dále důslední ve snižování emisí a chránit dále Zemi před globálním oteplováním. Vše je stále ve vývoji.

Již v minulosti tu byly nápady k vytvoření jakéhosi voru, který by plul vesmírem a chránil naši planetu před slunečními paprsky. Nebylo ovšem jisté, jestli by takové vynálezy nevadily vesmírnému ekosystému. Nyní ale vypadá, že tým vědců z MIT vytvořil něco, co by mohlo opravdu fungovat. Jejich plášť tvoří vesmírné bubliny, které by měly být složené z křemíku nebo iontových kapalin vyztužených grafenem, který by neovlivňovaly okolí. Byly by vytvářeny přímo ve vesmíru a posléze umístěny do tzv. libračního bodu, tedy do místa, kde na sebe gravitace dvou těles působí tak, že lze umístit třetí těleso, a to nezmění svou polohu. Plul by tedy kolem Země na stejné pozici.

Vědci již bubliny testovali v laboratoři, kde vytvořili stejné podmínky, jako jsou ve vesmíru, a bubliny nízkou teplotu i atmosférický tlak zvládly. Zároveň by měly být velmi jednoduché na sestavení a případné odstranění. Odrazit by podle výpočtů měly až 1,8 % slunečního záření, což by mělo naprosto stačit k zastavení oteplování Země. Zatím je vše stále v testování, ale jedná se o solidní záložní plán, pokud by globální oteplování stále sílilo.

Zdroj: Czech Crunch, MIT

Související články

Zaručeně zlepší den

Stop zdraví nebezpečnému ovoci. Nové senzory odhalí zbytky pesticidů

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…