Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec globálnímu oteplování je možná blízko

Vesmírný štít z bublin může Zemi ochránit před globálním oteplováním. Foto: MIT Senseable City Lab

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s převratným objevem, jak ochránit planetu před sílícím slunečním zářením, a tím před globálním oteplováním. Český server Czech Crunch tuto skvělou zprávu přinesl na začátku týdne. Jak chtějí ochránit Zemi?

Může se to zdát jako námět pro sci-fi knihu, ale opravdu je věda natolik pokročilá, že nejspíš dokáže vyřešit i jeden z velmi palčivých problémů. Neznamená to ovšem, že bychom neměli být dále důslední ve snižování emisí a chránit dále Zemi před globálním oteplováním. Vše je stále ve vývoji.

Již v minulosti tu byly nápady k vytvoření jakéhosi voru, který by plul vesmírem a chránil naši planetu před slunečními paprsky. Nebylo ovšem jisté, jestli by takové vynálezy nevadily vesmírnému ekosystému. Nyní ale vypadá, že tým vědců z MIT vytvořil něco, co by mohlo opravdu fungovat. Jejich plášť tvoří vesmírné bubliny, které by měly být složené z křemíku nebo iontových kapalin vyztužených grafenem, který by neovlivňovaly okolí. Byly by vytvářeny přímo ve vesmíru a posléze umístěny do tzv. libračního bodu, tedy do místa, kde na sebe gravitace dvou těles působí tak, že lze umístit třetí těleso, a to nezmění svou polohu. Plul by tedy kolem Země na stejné pozici.

Vědci již bubliny testovali v laboratoři, kde vytvořili stejné podmínky, jako jsou ve vesmíru, a bubliny nízkou teplotu i atmosférický tlak zvládly. Zároveň by měly být velmi jednoduché na sestavení a případné odstranění. Odrazit by podle výpočtů měly až 1,8 % slunečního záření, což by mělo naprosto stačit k zastavení oteplování Země. Zatím je vše stále v testování, ale jedná se o solidní záložní plán, pokud by globální oteplování stále sílilo.

Zdroj: Czech Crunch, MIT

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…