Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec globálnímu oteplování je možná blízko

Vesmírný štít z bublin může Zemi ochránit před globálním oteplováním. Foto: MIT Senseable City Lab

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s převratným objevem, jak ochránit planetu před sílícím slunečním zářením, a tím před globálním oteplováním. Český server Czech Crunch tuto skvělou zprávu přinesl na začátku týdne. Jak chtějí ochránit Zemi?

Může se to zdát jako námět pro sci-fi knihu, ale opravdu je věda natolik pokročilá, že nejspíš dokáže vyřešit i jeden z velmi palčivých problémů. Neznamená to ovšem, že bychom neměli být dále důslední ve snižování emisí a chránit dále Zemi před globálním oteplováním. Vše je stále ve vývoji.

Již v minulosti tu byly nápady k vytvoření jakéhosi voru, který by plul vesmírem a chránil naši planetu před slunečními paprsky. Nebylo ovšem jisté, jestli by takové vynálezy nevadily vesmírnému ekosystému. Nyní ale vypadá, že tým vědců z MIT vytvořil něco, co by mohlo opravdu fungovat. Jejich plášť tvoří vesmírné bubliny, které by měly být složené z křemíku nebo iontových kapalin vyztužených grafenem, který by neovlivňovaly okolí. Byly by vytvářeny přímo ve vesmíru a posléze umístěny do tzv. libračního bodu, tedy do místa, kde na sebe gravitace dvou těles působí tak, že lze umístit třetí těleso, a to nezmění svou polohu. Plul by tedy kolem Země na stejné pozici.

Vědci již bubliny testovali v laboratoři, kde vytvořili stejné podmínky, jako jsou ve vesmíru, a bubliny nízkou teplotu i atmosférický tlak zvládly. Zároveň by měly být velmi jednoduché na sestavení a případné odstranění. Odrazit by podle výpočtů měly až 1,8 % slunečního záření, což by mělo naprosto stačit k zastavení oteplování Země. Zatím je vše stále v testování, ale jedná se o solidní záložní plán, pokud by globální oteplování stále sílilo.

Zdroj: Czech Crunch, MIT

Související články

Inspirace

Dětská přátelství mají pozitivní vliv na fyzický stav v dospělosti

Příroda a ekologie

S nejlepší inovací Expa přišli Češi. Co systém, který zvítězil, dokáže?

Inspirace

Český startup ušetří domácnostem na energiích

Inspirace

Sexuální výchova jednoduše přes web

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…