Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být hrdina. Vyzkoušejte devět výzev pro lepší planetu

Ilustrační foto: Freepik

Kdo jsou největší hrdinové planety? Podle vzdělávacího centra TEREZA úplně obyčejní lidé. Prostřednictvím programu Ekoškola proto vyzývá dětské oddíly, školy, ale i rodiny a jednotlivce ke každodenním obyčejným hrdinstvím. Od 19. dubna do 23. května si mohou vyzkoušet devět výzev, naučit se novým udržitelným návykům a přispět k pozitivní změně ve svém okolí.

Zasaď rostlinu, využívej ekodopravu, buď venku, udělej něco pro ostatní, zastav letákovou epidemii, sniž spotřebu vody v domácnosti, jez zdravě a ekologicky, šiř informace, udělej si den pro sebe. To jsou letošní výzvy Kampaně obyčejného hrdinství. Žáci škol, od těch mateřských po střední, ale i rodinné týmy nebo jednotlivci se do ní mohou přihlásit a vybrat si jednu nebo více z nich. Plnit je pak budou v předem daném termínu a následně se s organizátory podělí o své výsledky. Ti je vyhodnotí a na konci května zveřejní.

Ekoškola motivuje nejen mládež ke každodennímu hrdinství. Foto: Vzdělávací centrum TEREZA

Cílem kampaně je ukázat lidem, že zlepšovat životní prostředí může být docela snadné a lze začít teď a tady. „Našim záměrem je také dokázat, že i malá změna má smysl, když se do ní pustí víc lidí. Kampaň obyčejného hrdinství vede jednotlivce i celé školy k aktivnímu občanství a nabízí jim jednoduchý nástroj, jímž mohou začít ovlivňovat místní komunitu a lidi v blízkém okolí,“ dodává Jan Smrčka, vedoucí programu Ekoškola v České republice. Jeho slova potvrzují také statistiky z minulých dvou ročníků akce. Povedlo se zapojit 25 tisíc lidí, kteří ušetřili v přepočtu přes 160 kilogramů oxidu uhličitého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…