Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být hrdina. Vyzkoušejte devět výzev pro lepší planetu

Ilustrační foto: Freepik

Kdo jsou největší hrdinové planety? Podle vzdělávacího centra TEREZA úplně obyčejní lidé. Prostřednictvím programu Ekoškola proto vyzývá dětské oddíly, školy, ale i rodiny a jednotlivce ke každodenním obyčejným hrdinstvím. Od 19. dubna do 23. května si mohou vyzkoušet devět výzev, naučit se novým udržitelným návykům a přispět k pozitivní změně ve svém okolí.

Zasaď rostlinu, využívej ekodopravu, buď venku, udělej něco pro ostatní, zastav letákovou epidemii, sniž spotřebu vody v domácnosti, jez zdravě a ekologicky, šiř informace, udělej si den pro sebe. To jsou letošní výzvy Kampaně obyčejného hrdinství. Žáci škol, od těch mateřských po střední, ale i rodinné týmy nebo jednotlivci se do ní mohou přihlásit a vybrat si jednu nebo více z nich. Plnit je pak budou v předem daném termínu a následně se s organizátory podělí o své výsledky. Ti je vyhodnotí a na konci května zveřejní.

Ekoškola motivuje nejen mládež ke každodennímu hrdinství. Foto: Vzdělávací centrum TEREZA

Cílem kampaně je ukázat lidem, že zlepšovat životní prostředí může být docela snadné a lze začít teď a tady. „Našim záměrem je také dokázat, že i malá změna má smysl, když se do ní pustí víc lidí. Kampaň obyčejného hrdinství vede jednotlivce i celé školy k aktivnímu občanství a nabízí jim jednoduchý nástroj, jímž mohou začít ovlivňovat místní komunitu a lidi v blízkém okolí,“ dodává Jan Smrčka, vedoucí programu Ekoškola v České republice. Jeho slova potvrzují také statistiky z minulých dvou ročníků akce. Povedlo se zapojit 25 tisíc lidí, kteří ušetřili v přepočtu přes 160 kilogramů oxidu uhličitého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…