Jídlo dostupné zdarma: Kdykoliv a kdekoliv

Rob Greenfield (vlevo) / zdroj: robgreenfield.tv

Skupina nadšenců se rozhodla vrátit se ke kořenům zdravého stravování. A to doslova. Objíždí na kole mnohá města, vysazují nové rostliny, ovoce, zeleninu, byliny i divoké květiny a nabádají místní, aby se k nim přidali a pomohli tak společně vypěstovat zdravé a levné suroviny.

Organizátoři projektu Free Food Movement (Volný pohyb jídla) chtějí, aby byly zdravé a čerstvé potraviny dostupné všude: ve městech i na venkově, doma i ve školách, na ulicích i na zdech. A věří, že jakmile budou tyto potraviny všude kolem, nebude nikomu už nic bránit v tom, aby začal čerstvé suroviny aktivně zpracovávat a naplno si je vychutnávat.

Projekt se úspěšně rozjíždí v Americe, kde Rob Greenfield objíždí na kole celou zemi a v létě plánuje založit aspoň pět zahrádkářských center, kde budou zasazeny milióny rostlin a různých semínek. Pomůže tak nejen flóře, ale i fauně, která bude moci produkovat med a další lahůdky pro potřebu i potěšení místních.

Skupina nazvaná Goodfluence rozdává semínka a inspiraci lokálním zahrádkářům. To pomáhá rozvoji komunit, které se mohou sdružovat v mnohých zahradách a společně tak rozvíjet své zahrádkářské dovednosti. Při takovýchto událostech se skvěle utužují mezilidské vztahy a navíc společným úsilím vzniká něco nového, užitečného a v neposlední řadě také chutného.

Zahradu ve stylu Goodfluence si tedy může v USA s pomocí několika dobrovolníků založit naprosto každý. Budeme čekat, až docestuje cyklo-zahrádkář Rob Greenfield až k nám, nebo se najdou v Česku podobní nadšenci, kteří budou schopni zajistit zdravé a šetrně vypěstované potraviny i u nás doma?

 

Gabriela Dittrichová

Autor článku

Michaela Hýžová