Víno byl oblíbený mok zpestřující kdejakou slavnost již v dávné antice. Server 100+1 zahraniční zajímavost uveřejnil informaci o tom, že archeologové v roce 2018 vyzvedli z moře hned několik amfor, které přiblížily, jak se víno zpracovávalo ve 2. až 1. století před naším letopočtem.
Výzkum italských a francouzských archeobotaniků byl uveřejněn v červnu na serveru Plos One a ukazuje, že antické amfory sloužily k výrobě jak červeného, tak bílého vína. Spousta podobného odpadu skončila v moři na potopených lodích.
Provedený průzkum i chemická analýza části svrchní vrstvy amfor odhalili, že Římané využívali místní rostliny. Jestli šlo ale o planě rostoucí nebo schválně pěstovanou révu, se nedozvíme. K porovnání vědci používali pylová zrna rostlin z okolních provincií. Aby Římané zajistili voděodolnost amfor, využívali pryskyřice, jejichž vůně mohla vínu taktéž dát specifickou vůni. Podle výzkumu to ovšem vypadá, že ta byla dovezena nejspíše z Kalábrie nebo Sicílie.
Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, Plos One
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…