Lidé jsou společenské bytosti, proto potřebují interakce s ostatními osobami. Jak uvedl server Earth, udržovat dobré vztahy s druhými lidmi prospívá našemu zdraví. Vědci nyní zjistili, že stačí jeden rozhovor s přítelem nebo přítelkyní denně, aby došlo ke zvýšení pocitu pohody, informoval web Sage Journals.
Studie provedená pod University of Kansas hledala odpovědi na otázky, jak velký kontakt potřebujeme mít s ostatními a jaká by měla být povaha našich rozhovorů, abychom cítili, že k sobě patříme a posilovali náš pocit pohody? Výzkumníci se proto rozhodli prozkoumat, zda frekvence a obsah konverzace člověka s ostatními je relevantní pro zlepšení jeho dobrých pocitů. Identifikovali sedm kategorií komunikace, které se běžně používají během sociálních interakcí, a experimentálně testovali, zda používání těchto typů komunikace zlepšuje pocit pohody účastníků. Mezi typy komunikace patřilo třeba smysluplné povídání, vtipkování, projevování péče, naslouchání, oceňování druhých a jejich názorů, upřímné komplimenty.
Celkem byly provedeny tři samostatné studie – před, během a po lockdownech v důsledku pandemie. Účastníci výzkumu byli náhodně přizváni, aby se zapojili do jednoho ze sedmi typů komunikace během dne, a poté absolvovali měření pohody v závěru dne. Experimentů se zúčastnilo více než 900 respondentů z pěti univerzitních kampusů, přičemž podávali pravidelné informace o svých pocitech, stresu, úzkosti, osamělosti a kvalitě svého dne.
Výsledky ukázaly, že nezáleželo na tom, který typ komunikace účastníci použili – všechny byly přínosné z hlediska zlepšení pohody. Data také prokázala, že komunikace již s jedním přítelem za den může zlepšit každodenní pocit pohody. Platí sice, že jednou stačí, ale čím více, tím lépe. Zároveň lidé, kteří se snažili vést kvalitnější rozhovory, hodnotili svoje dny jako lepší. „To znamená, že čím více jste naslouchali svým přátelům, čím více jste projevovali péči, čím více jste si našli čas na ocenění názorů ostatních, tím lépe jste se na konci dne cítili,“ řekl odborník na přátelství Jeffrey Hall, profesor komunikačních studií z University of Kansas.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…