Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na větší pocit pohody? Každý den si promluvte alespoň s jedním kamarádem

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Lidé jsou společenské bytosti, proto potřebují interakce s ostatními osobami. Jak uvedl server Earth, udržovat dobré vztahy s druhými lidmi prospívá našemu zdraví. Vědci nyní zjistili, že stačí jeden rozhovor s přítelem nebo přítelkyní denně, aby došlo ke zvýšení pocitu pohody, informoval web Sage Journals.

Studie provedená pod University of Kansas hledala odpovědi na otázky, jak velký kontakt potřebujeme mít s ostatními a jaká by měla být povaha našich rozhovorů, abychom cítili, že k sobě patříme a posilovali náš pocit pohody? Výzkumníci se proto rozhodli prozkoumat, zda frekvence a obsah konverzace člověka s ostatními je relevantní pro zlepšení jeho dobrých pocitů. Identifikovali sedm kategorií komunikace, které se běžně používají během sociálních interakcí, a experimentálně testovali, zda používání těchto typů komunikace zlepšuje pocit pohody účastníků. Mezi typy komunikace patřilo třeba smysluplné povídání, vtipkování, projevování péče, naslouchání, oceňování druhých a jejich názorů, upřímné komplimenty.

Celkem byly provedeny tři samostatné studie – před, během a po lockdownech v důsledku pandemie. Účastníci výzkumu byli náhodně přizváni, aby se zapojili do jednoho ze sedmi typů komunikace během dne, a poté absolvovali měření pohody v závěru dne. Experimentů se zúčastnilo více než 900 respondentů z pěti univerzitních kampusů, přičemž podávali pravidelné informace o svých pocitech, stresu, úzkosti, osamělosti a kvalitě svého dne. 

Výsledky ukázaly, že nezáleželo na tom, který typ komunikace účastníci použili – všechny byly přínosné z hlediska zlepšení pohody. Data také prokázala, že komunikace již s jedním přítelem za den může zlepšit každodenní pocit pohody. Platí sice, že jednou stačí, ale čím více, tím lépe. Zároveň lidé, kteří se snažili vést kvalitnější rozhovory, hodnotili svoje dny jako lepší. „To znamená, že čím více jste naslouchali svým přátelům, čím více jste projevovali péči, čím více jste si našli čas na ocenění názorů ostatních, tím lépe jste se na konci dne cítili,“ řekl odborník na přátelství Jeffrey Hall, profesor komunikačních studií z University of Kansas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Včely vytváří mentální mapy, aby nalezly cestu domů

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…