Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inzulin bude v rozvojových zemích dostupnější. Světové organizace apelují na výrobce

Ilustrační foto: Unsplash

Počet lidí s cukrovkou se za posledních 40 let zčtyřnásobil. Rostou však také snahy a programy, které pomáhají nemoc zavčasu diagnostikovat a zajistit potřebná léčiva. Nová iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) a OSN má za cíl přinést pacientům po celém světě inzulín za dostupnou cenu a navýšit počet odhalených případů.

Diabetes má na světě více než 420 milionů lidí. Nemoc je charakteristická zvýšenou hladinou krevního cukru, která může vést až k poškození srdce, cév, ledvin a nervů. Nejběžnější je cukrovka druhého typu, kdy se tělo stává rezistentní k inzulínu, což je hormon, který hladinu cukru v krvi reguluje. Podle statistik WHO žije až polovina dospělých s touto variantou nemoci, aniž by o ní věděli. Pocházejí hlavně z rozvojových a středně rozvinutých zemích, které mají problémy s přístupem k diagnostickým metodám a lékům, a to především inzulínu.

Léky na cukrovku by měly být dostupnější. Ilustrační foto: Pixabay

Trhu s touto látkou dominují tři firmy, což se nová iniciativa snaží změnit. V centru zájmu je nyní předkvalifikace inzulínu vyrobeného dalšími firmami. Tento schvalovací proces ověřuje, zda je léčivo dostatečně kvalitní a efektivní, aby mohlo vstoupit na trh. WHO si od tohoto kroku slibuje vyšší dodávky na trhy, kde medikament chybí. Zároveň se snaží výrobce přesvědčit k tomu, aby inzulín i prostředky nutné k diagnóze nemoci dodávali za ceny, které si země budou moci dovolit. Důraz je kladen také na inovace v oblasti technologií využívané k léčbě nemoci. V neposlední řadě vyzývá vlády k prevenci a léčbě cukrovky v rámci všeobecného zdravotního pojištění.

Prevence platí hlavně na cukrovku druhého typu, která si žádá udržování zdravé váhy a životního stylu. Doporučováno je 30 minut pravidelné aktivity, u které se zadýcháte, a dodržování jídelníčku složeného z pestré stravy s minimem cukrů a nasycených tuků. Ty se vyskytují třeba v sádle, uzeninách či tučném mase. Pozor však také na kokosový nebo palmový olej. Ideální je vyhnout se i kouření. Lékaři mohou cukrovku diagnostikovat prostřednictvím relativně levného testování hladiny cukru v krvi. Nemoc se léčí úpravou životního stylu a diety za účelem snížení glukózy v krvi. Většina pacientů s vrozenou cukrovkou 1. typu potřebuje inzulín, u 2. typu se používá, až když nezabere jiná léčba.

Zdroj: WHO

Související články

Zdraví

Nové zařízení diabetikům usnadní léčbu. Pomůže i mobilní aplikace

Z domova

Diabetikům usnadní život nová inzulinová pumpa

Zdraví

Revoluční léčba cukrovky je na světě. Umělá slinivka sama reguluje hladinu inzulinu v těle

Zdraví

Vědci objevili první lék na cystickou fibrózu

Zaručeně zlepší den

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…