Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inzulin bude v rozvojových zemích dostupnější. Světové organizace apelují na výrobce

Ilustrační foto: Unsplash

Počet lidí s cukrovkou se za posledních 40 let zčtyřnásobil. Rostou však také snahy a programy, které pomáhají nemoc zavčasu diagnostikovat a zajistit potřebná léčiva. Nová iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) a OSN má za cíl přinést pacientům po celém světě inzulín za dostupnou cenu a navýšit počet odhalených případů.

Diabetes má na světě více než 420 milionů lidí. Nemoc je charakteristická zvýšenou hladinou krevního cukru, která může vést až k poškození srdce, cév, ledvin a nervů. Nejběžnější je cukrovka druhého typu, kdy se tělo stává rezistentní k inzulínu, což je hormon, který hladinu cukru v krvi reguluje. Podle statistik WHO žije až polovina dospělých s touto variantou nemoci, aniž by o ní věděli. Pocházejí hlavně z rozvojových a středně rozvinutých zemích, které mají problémy s přístupem k diagnostickým metodám a lékům, a to především inzulínu.

Léky na cukrovku by měly být dostupnější. Ilustrační foto: Pixabay

Trhu s touto látkou dominují tři firmy, což se nová iniciativa snaží změnit. V centru zájmu je nyní předkvalifikace inzulínu vyrobeného dalšími firmami. Tento schvalovací proces ověřuje, zda je léčivo dostatečně kvalitní a efektivní, aby mohlo vstoupit na trh. WHO si od tohoto kroku slibuje vyšší dodávky na trhy, kde medikament chybí. Zároveň se snaží výrobce přesvědčit k tomu, aby inzulín i prostředky nutné k diagnóze nemoci dodávali za ceny, které si země budou moci dovolit. Důraz je kladen také na inovace v oblasti technologií využívané k léčbě nemoci. V neposlední řadě vyzývá vlády k prevenci a léčbě cukrovky v rámci všeobecného zdravotního pojištění.

Prevence platí hlavně na cukrovku druhého typu, která si žádá udržování zdravé váhy a životního stylu. Doporučováno je 30 minut pravidelné aktivity, u které se zadýcháte, a dodržování jídelníčku složeného z pestré stravy s minimem cukrů a nasycených tuků. Ty se vyskytují třeba v sádle, uzeninách či tučném mase. Pozor však také na kokosový nebo palmový olej. Ideální je vyhnout se i kouření. Lékaři mohou cukrovku diagnostikovat prostřednictvím relativně levného testování hladiny cukru v krvi. Nemoc se léčí úpravou životního stylu a diety za účelem snížení glukózy v krvi. Většina pacientů s vrozenou cukrovkou 1. typu potřebuje inzulín, u 2. typu se používá, až když nezabere jiná léčba.

Zdroj: WHO

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…