Počet lidí s cukrovkou se za posledních 40 let zčtyřnásobil. Rostou však také snahy a programy, které pomáhají nemoc zavčasu diagnostikovat a zajistit potřebná léčiva. Nová iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) a OSN má za cíl přinést pacientům po celém světě inzulín za dostupnou cenu a navýšit počet odhalených případů.
Diabetes má na světě více než 420 milionů lidí. Nemoc je charakteristická zvýšenou hladinou krevního cukru, která může vést až k poškození srdce, cév, ledvin a nervů. Nejběžnější je cukrovka druhého typu, kdy se tělo stává rezistentní k inzulínu, což je hormon, který hladinu cukru v krvi reguluje. Podle statistik WHO žije až polovina dospělých s touto variantou nemoci, aniž by o ní věděli. Pocházejí hlavně z rozvojových a středně rozvinutých zemích, které mají problémy s přístupem k diagnostickým metodám a lékům, a to především inzulínu.
Trhu s touto látkou dominují tři firmy, což se nová iniciativa snaží změnit. V centru zájmu je nyní předkvalifikace inzulínu vyrobeného dalšími firmami. Tento schvalovací proces ověřuje, zda je léčivo dostatečně kvalitní a efektivní, aby mohlo vstoupit na trh. WHO si od tohoto kroku slibuje vyšší dodávky na trhy, kde medikament chybí. Zároveň se snaží výrobce přesvědčit k tomu, aby inzulín i prostředky nutné k diagnóze nemoci dodávali za ceny, které si země budou moci dovolit. Důraz je kladen také na inovace v oblasti technologií využívané k léčbě nemoci. V neposlední řadě vyzývá vlády k prevenci a léčbě cukrovky v rámci všeobecného zdravotního pojištění.
Prevence platí hlavně na cukrovku druhého typu, která si žádá udržování zdravé váhy a životního stylu. Doporučováno je 30 minut pravidelné aktivity, u které se zadýcháte, a dodržování jídelníčku složeného z pestré stravy s minimem cukrů a nasycených tuků. Ty se vyskytují třeba v sádle, uzeninách či tučném mase. Pozor však také na kokosový nebo palmový olej. Ideální je vyhnout se i kouření. Lékaři mohou cukrovku diagnostikovat prostřednictvím relativně levného testování hladiny cukru v krvi. Nemoc se léčí úpravou životního stylu a diety za účelem snížení glukózy v krvi. Většina pacientů s vrozenou cukrovkou 1. typu potřebuje inzulín, u 2. typu se používá, až když nezabere jiná léčba.
Zdroj: WHO
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…