Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Iniciativa českých studentek pomáhá dětem čelit kyberšikaně

Zdroj fotografií: FB AntiCyberBullying project

Osobní zkušenost se šikanou je přiměla věnovat se tématu hlouběji a zabránit, aby jiné děti měly podobně nepříjemné zážitky. Dvojice studentek tak před dvěma lety založila iniciativu AntiCyberBullying project. Jejím prostřednictvím uspořádala osvětové přednášky už pro stovky žáků základních škol.

Hlavním posláním Kiany Knox a Simony Tarabové je upozornit děti i dospělé na to, jaké nebezpečí se na internetu může ukrývat. A nejen tam. „Přednášky na školách jsou jedna z věcí, která nás motivuje a posouvá nejdál. Ten pocit, který máme po tom, co odcházíme z přednášky, je nepopsatelný,“ říká Knox.

Jedna jediná rada jak čelit šikaně podle zakladatelek projektu neexistuje. „Občas se stačí zeptat agresora na jednoduchou otázku – proč to dělá? Ten totiž takovouto reakci nečeká a možná pak se svým chováním přestane,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek. Hlavní poselství iniciativy je ale jinde: „Základem je si uvědomit, že na to nejste nikdy sami!“ To se studentky snaží předat i skrze svůj instagramový účet, kde mimo jiné zveřejňují reálné příběhy dětí. Podílely se i na internetovém seriálu proti kyberšikaně #martyisdead.

AntiCyberBullying project není zdaleka jediným tuzemským projektem, který se problematice šikany věnuje. Velmi úspěšně pomáhá už tři roky aplikace Nenech to být, shodou okolností také studentská. Ta funguje jako anonymní schránka důvěry, kterou už využilo přes pět tisíc dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…