Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hříva místo bílých plášťů. Hipoterapie rozvíjí pohyb i zklidňuje mysl

Kůň lidem pomáhá díky podobnosti chůze obou tvorů. Foto: Mirákl

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu. Navíc dokáže i léčit. Prostřednictvím hipoterapie mohou koně pomáhat pacientům zlepšovat jejich pohybové dovednosti už od raného dětství.

„Dcera jezdí na hipoterapii pravidelně již šestým rokem. Koníky miluje, moc jí pomáhají udržet si rovná záda a oddálit skoliózu, posílit core, protáhnout zkrácené svaly,“ vyjmenovává benefity z vlastní zkušenosti Jindra Landová, která je zároveň dobrovolnicí Centra hiporehabilitace Mirákl.

Kůň se vždy vybírá podle specifických potřeb daného pacienta. Foto: Mirákl

Centrum si klade za cíl zlepšovat životy rodin s dětmi s postižením. Pacientům pomáhá především formou rehabilitačních pobytů. „Každý den je plný aktivit, které jako celek slouží k rozvoji fyzických a psychických dovedností dětí. Dvakrát denně probíhá hipoterapie a jednou denně canisterapie. Dále jsou do programu zařazeny aktivity s využitím koní, mixterapie, arteterapie a muzikoterapie. Díky souhrnu všech aktivit a nastavení individuální práce s každým dítětem je výsledkem každého pobytu zlepšení pohybového chování a celkové psychosociální zlepšení,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka Kateřina Čapková.

Protože je v hipoterapii hlavním léčebným prvkem pohyb koňského hřbetu v kroku, vybírá se každému klientovi kůň individuálně, aby vyhovoval právě jeho potřebám. „Pohyb každého koně je totiž velmi rozmanitý a závislý na plemenu koně, na tempu kroku, délce kroku nebo způsobu vedení koně,“ vysvětluje Čapková.

Samotná hipoterapie pak vždy probíhá pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta a vodiče koní. Koně musí mít speciální výcvik a sami musí být v naprosté fyzické a psychické pohodě, aby mohli pomáhat co nejlépe – jednoduše musí mít sami ze své práce radost. Kontraindikací je velmi málo, nicméně je vždy třeba posoudit vhodnost této metody pro každé dítě individuálně.

Zdroj: Centrum hiporehabilitace Mirákl

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Víme, která města dělají svět lepším

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…