Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hříva místo bílých plášťů. Hipoterapie rozvíjí pohyb i zklidňuje mysl

Kůň lidem pomáhá díky podobnosti chůze obou tvorů. Foto: Mirákl

Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu. Navíc dokáže i léčit. Prostřednictvím hipoterapie mohou koně pomáhat pacientům zlepšovat jejich pohybové dovednosti už od raného dětství.

„Dcera jezdí na hipoterapii pravidelně již šestým rokem. Koníky miluje, moc jí pomáhají udržet si rovná záda a oddálit skoliózu, posílit core, protáhnout zkrácené svaly,“ vyjmenovává benefity z vlastní zkušenosti Jindra Landová, která je zároveň dobrovolnicí Centra hiporehabilitace Mirákl.

Kůň se vždy vybírá podle specifických potřeb daného pacienta. Foto: Mirákl

Centrum si klade za cíl zlepšovat životy rodin s dětmi s postižením. Pacientům pomáhá především formou rehabilitačních pobytů. „Každý den je plný aktivit, které jako celek slouží k rozvoji fyzických a psychických dovedností dětí. Dvakrát denně probíhá hipoterapie a jednou denně canisterapie. Dále jsou do programu zařazeny aktivity s využitím koní, mixterapie, arteterapie a muzikoterapie. Díky souhrnu všech aktivit a nastavení individuální práce s každým dítětem je výsledkem každého pobytu zlepšení pohybového chování a celkové psychosociální zlepšení,“ uvádí hlavní fyzioterapeutka Kateřina Čapková.

Protože je v hipoterapii hlavním léčebným prvkem pohyb koňského hřbetu v kroku, vybírá se každému klientovi kůň individuálně, aby vyhovoval právě jeho potřebám. „Pohyb každého koně je totiž velmi rozmanitý a závislý na plemenu koně, na tempu kroku, délce kroku nebo způsobu vedení koně,“ vysvětluje Čapková.

Samotná hipoterapie pak vždy probíhá pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta a vodiče koní. Koně musí mít speciální výcvik a sami musí být v naprosté fyzické a psychické pohodě, aby mohli pomáhat co nejlépe – jednoduše musí mít sami ze své práce radost. Kontraindikací je velmi málo, nicméně je vždy třeba posoudit vhodnost této metody pro každé dítě individuálně.

Zdroj: Centrum hiporehabilitace Mirákl

Související články

Zaručeně zlepší den

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Vitamín D je mocný léčitel. V čem nám může pomoci pobyt na slunci?

Riziko vzniku Alzheimera snižují až o 49 % omega-3 mastné kyseliny. Kde je najdeme?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…