Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duševní zdraví do kapsy. Český projekt Mindpax pomáhá nejen českým pacientům

Zdroj fotografií: Mindpax, Canva

Pomocí chytrého náramku a aplikace přináší projekt Mindpax inovativní digitální řešení pro lidi s duševním onemocněním. Projekt už několik let úspěšně pomáhá pacientům v České republice i Německu a nyní míří ještě dál.

Přestože projekt Mindpax vznikl v dobách, kdy byla digitální medicína v Česku teprve v plenkách, úspěšně se akreditoval jako certifikovaný medicínský prostředek. Pomocí chytrého náramku, aplikace a pečlivě vyvíjených algoritmů sbírá a analyticky interpretuje důležité informace, z nichž mohou těžit jak samotní pacienti, tak i jejich lékaři. Umí tak pomoci především lidem s bipolární afektivní poruchou nebo psychotickým onemocněním.

Spánek je pro vývoj duševních nemocí klíčový

Mezi sledované parametry patří především spánek a aktivita pacientů. S využitím poznatků z oblasti fyziologie, psychiatrie a moderních technologií pak aplikace dokáže předvídat, jakým způsobem se bude nemoc vyvíjet.

„Myšlenka vytvořit něco společně, co nebude jen akademický projekt, a zároveň to bude mít reálný dopad na život okolo, nás všechny fascinovala,“ prozradil Pavel Nevický, který je jedním ze spoluzakladatelů startupu Mindpax. V naší populaci je totiž podle něj podíl lidí trpících těmi nejzávažnějšími duševními poruchami – především bipolární poruchou a schizofrenií – poměrně vysoký. Převyšuje například podíl diabetiků s cukrovkou prvního typu.

Plány do budoucna? Pomoc pacientům s depresí a Amerika

Novinka by podle zakladatelů mohla pomoci i pacientům, kteří se léčí s depresí. „Například v Německu se očekává, že se deprese stane během pár let hlavním důvodem pracovní neschopnosti. Klinickou depresí tam trpí asi devět procent populace, kterým bychom naším přístupem také rádi pomohli,“ dodal Nevický s tím, že je nejprve nutné vyřešit smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Kromě Česka a Německa postupně objevují kouzlo tohoto chytrého řešení také pacienti ve Velké Británii a v dalších evropských zemích. Tým, který za projektem stojí, však míří ještě dál. „Klíčovým je pro nás severoamerický trh, tedy Kanada a Spojené státy, kde je z mnoha různých důvodů téma duševního zdraví a využívání digitálních řešení často důležitější než v Evropě,“ vysvětluje Nevický.

Spolupráce s odborníky je neoddělitelnou součástí

Kromě spokojených pacientů se projekt těší také přízni odborníků z oblasti medicíny. „Kliničtí experti, kteří Mindpax podporovali od začátku, s námi stále zůstávají. V Česku s námi spolupracuje okolo stovky psychiatrů a část z nich se aktivně podílí na úpravách systému,” říká Nevický a prozrazuje, že mezi odbornými poradci nechybí ani němečtí a američtí experti.

Aktuálně: Mindpax pomáhá v době koronaviru

V souvislosti se situací způsobenou onemocněním Covid-19 spouští společnost Mindpax webovou stránku moderovanou psychology a psycholožkami. Zdarma budou poskytovat tipy a triky pro zvládání úzkostí, a to především pacientům s bipolární poruchou.

Související články

Inspirace

Holiči poskytují mužům při stříhání zároveň i terapie

Inspirace

V Brně vzniklo Centrum duševního zdraví. Informuje i pomáhá

Inspirace

Předsudky stranou. Blíží se Týdny pro duševní zdraví

Inspirace

Nepanikař a nevypusť duši – stáhněte si aplikaci, která pomáhá

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost